H

Hugo Chavez

Hugo Chavez Biyografisi

Hugo Rafael Chavez Frias, Venezuela devlet başkanı. Bolivaryan Devrim‘in lideri olan Chavez, ülkeyi demokratik sosyalizm ile yönetmektedir.

28 Temmuz 1954‘te, Sabaneta, Venezuela’da, hoca olan Hugo de los Reyes Chavez ve Elena Frias de Chavez’in oğlu olarak dünyaya geldi. Yedi yaşından itibaren Venezuela askeri akademisinde eğitim gördü ve 1975 yılında derece ile mezun oldu. Onyedi sene her tarafında Orduda paraşüt subayı olarak tahsis yaptı.

İki izdivaç yaşayan Chavez, ilk eşi Nancy Colmenares ile olan 18 yıllık evliliğini sona erdirdikten daha sonra, gazeteci Marisabel Rodriguez de Chavez ile evlendi. Bu iki evlilikten dört çocuk sahibi oldu.

1992 yılında, ordudaki öteki idare karşıtı askerler ile birlikte, iktidardaki Carlos Andres Perez‘i devirme girişiminde bulundu. Darbe girişiminin başarısız olması üstüne, iki yıl hapis cezasına çarptırıldıktan daha sonra bağımsızlık bırakıldı. Cezasını tamamladıktan daha sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi adlı partiyi kurdu. 1998 yılında, kanunsuzluk ve kötü idare ile suçladığı hük reform sözü vererek adaylığını koydu.

1999 yılında seçilmesinin arkasından, Venezuela’nın hak ve meclis sistemini değiştirdi. Yeni yolların ve ikâmetgâh birimlerinin inşaası ve aşı stoğu gibi icraatları içeren Plan Bolivar 2000‘i başlattı. Bu yeni yapılanmanın bir parçası olarak ülkenin adı, Bolivaryan Venezuela Cumhuriyeti olarak değiştirildi.

Başkanlık yaptığı dönemde, ülke içinde ve dışarıda hoşnutsuzluklarla karşılaştı. Nisan 2002‘de, askeri liderler başkanlık görevini elinden aldı. Ağustos 2004 tarihinde yeniden görevinin başına döndü.

Başkanlığı boyunca açık sözlülüğü ile uyarı çeken Chavez, eleştirilerini ve fikirlerini hiçbir zaman sakınmadan, açık ve net bir şekilde dile getirdi. Dünya çapında ileri gelen birçok lideri merhametsizce eleştirdi. 2002 yılında askerler kadar görevden alınmasının sorumlusu olarak gördüğü Amerika Birleşmiş Devletleri‘ne çoğu konuda düşmanlık besledi. Amerika’nın Irak politikasını, “gücü kötüye göstermek” olarak değerlendirdi ve başkan George W. Bush‘u “emperyalist iblis” olarak niteledi. Kendisini tekrar görevden alma girişimi olursa, Amerika’ya petrol satışını durdurmakla korkutma etti. Küba ve İran gibi 100’den fazla ülkenin yer aldığı, Egemen Hareket grubunda aktif rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hüsrev Gerede

8 Ocak 2007‘de, bakanların büyük bir kısmının görevine son verdiği yeni bir kabine oluşturdu. Bu kabinede, başkan yardımcısı Jose Vincente Rangel‘in yerine, Jorge Rodriguez geçti. 30 Nisan 2007‘de, IMF ve Dünya Bankası ile olan bütün ilişkilerini kopararak milli bir banka kurdu.

Mayıs 2007’de ülkenin en popüler televizyon kanalının lisansını, 2002 yılındaki darbede rol aldığı gerekçesiyle yenilemeyi reddetti. Bu hareket Karakas‘ta uzun süren protestolara yol açtı.

İlk defa Haziran 2011’de kanser teşhisi konulan Hugo Chavez, son olarak geçen yıl 11 Aralık 2012 tarihinde kanser ameliyatı için Küba’ya gitmişti. Venezuela‘ya 18 Şubat 2013 tarihinde dönmesinden sonradan tedavisine Başkent Karakas’taki askeri bir hastanede kemoterapi tedavisi devam ediliyordu. Akciğer enfeksiyonu nedeniyle durumu kötüleşti ve 5 mart 2013 tarihinde 58 yaşında öldü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı