H

Hurşit Tolon

Hurşit Tolon Biyografisi

1’nci Ordu Komutanlığı’ndan emekli oldu.

Hurşit Tolon, 1 Nisan 1942 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Tam adı Ahmet Hurşit Tolon’dur.

Hurşit Tolon, 1962 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1965 yılında da Piyade Okulu’ndan mezun oldu.

1974 yılına dek Kara Kuvvetleri’ne emrindeki dağıtılmış birliklerde takım ve bölük komutanlığı yaptı. 1978 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu. Arkasından kurmay subay olarak Genelkurmay Personel Dairesi Plan Şube İnsan gücü Plan Subaylığı, Washington Kara Ataşeliği, Genelkurmay Personel Daire Plan Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Personel Daire General/Amiral Şube Müdürlüğü ve 39. Piyade Tümen 49. Piyade Alay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Hurşit Tolon, 1989 yılında Tuğgeneral oldu. Tuğgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve 28. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1993 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği, Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve 7. Kolordu Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 1997 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 15. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Lojistik Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2001 yılında orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordu Komutanlığı’nda atandı.

3 yıl Ege Ordu Komutanlığı görevini yürüten Hurşit Tolon, 30 Ağustos 2004 tarihinde 1’nci Ordu Komutanlığı’na atandı. Bu görevi bir yıl yürüten Hurşit Tolon 2005 yılında emekli oldu.

Evli ve bir çocuk sahibi olan emekli Orgeneral Tolon İngilizce biliyor.

Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan işlem neticesinde 1 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınıdı, 6 Temmuz 2008 tarihinde istanbul Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi göre silahlı terör örgütü koymak ve idare etmek suçundan tutuklandı. 6 Şubat 2009 tarihinde 12. Ağır Cinayet Mahkemesi kadar delil yetersizliği sebebiyle terhis edildi. İstanbul 13. Ağır Canice Mahkemesi, ikinci Ergenekon davası zarfında tutuksuz yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un 10 Ocak 2012 tarihinde her yerde tutuklanmasına karar verdi. Bu kararın ardından emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Silivri Devlet Hastanesinde afiyet kontrolünden geçirildikten sonra Silivri Cezaevinde tek şahsiyet koğuşa konuldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hakan Aysev

Hurşit Tolon, dahası ; Malatya 3’üncü Ağır Suç Oluşturan Mahkemesinde görülmekte olan Zirve Yayınevi katliamı davasında arasında Hurşit Tolon’un da bulunduğu dört kişi hakkında 18 Ocak 2013 Cuma günü tutuklama kararı verdi.

5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında Hurşit Tolon’a müebbet hapis cezası verildi. Yargılama sonunda hükümeti ortadan kaldırmaya girişim suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Tolon, ÖYM ve TMK 10. Madde ile yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından uzun tutukluluk süresinin 10 yıldan 5 yıla indirilmesi sebebiyle 11 Mart 2014‘de Ergenekon davası dahilinde 2. kere tahliye oldu. Ama Zirve Yayınevi davasında bakımlı tanık Kod adı Deniz Uygar, başlıca adı İlker Çınar’ın ifadesiyle 18 Ocak 2013’te tutuklandığı için cezaevinden çıkamadı.

11 Haziran 2014 tarihinde Malatya 1. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nde görülen Zirve Yayınevi katliamı davasında terhis kararı çıkınca özgürlük bırakıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı