H

Hüsamettin Özkan

Hüsamettin Özkan Biyografisi

19,20 ve 21 inci dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı.

Hüsamettin Özkan, 20 Haziran 1950 tarihinde Kayseri’nin Develi ilçesinde 7 kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. Çerkez kökenlidir. Ailesi istanbul’a göçünce O’nun okul hayatı da bu kentte sürdü. Babası Yusuf Özkan, Unkapanı’nda kereste tüccarlığı yapmaya başladı. İlkokulu İstanbul Laleli Koca Ragıp Paşa okulunda, ortaokul ve liseyi İstanbul Aksaray Pertevniyal Lisesi’nde, yüksek öğrenimimi de İstanbul Galatasaray İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletmecilik Yüksek Okulu’nda tamamladı.

1968 yılında Akşam gazetesinin düzenlediği ‘‘1968 Altın Fenen Aktan adlı kız arkadaşıyla birlikte katıldılar. Altı numaralı çift olarak yarıştılar ve birinci oldular.

Okul bittikten daha sonra, dans arkadaşıyla arasının bozulmasının da etkisiyle, dansı bıraktı. Mektep sonrası, Çiğdem ile evlendi ve müteahhit abisi Necdet Özkan’ın yanında iş hayatına atıldı. Uzun zaman yap-satçılıkla uğraştı. Bir müteahhit olarak İstanbul’un çeşitli semtlerinde binalar yaptı. Askerliğini 1976 yılında İskenderun Deniz Er Eğitim Alayında kısa dönem Deniz Piyade Eri olarak yaptı.

Bayrampaşa belediye başkanı olan abisi Necdet Özkan’ın aracılığıyla Bülent Ecevit‘le tanışarak, 1991’de DSP’den milletvekili seçildi. Kısa sürede Ecevit’in sağ kolu haline geldi. 1997 yılında da ANAP – DSP – DTP aralarında kurulan 55. Koalisyon Hükümeti’nde Devlet Bakanlığı’na getirildi.

1999 erken genel seçimlerden sonradan DSP ile MHP ve ANAP arasında kurulan 57. Hükümet’te tekrarildi.

2002 yılında Bülent Ecevit ile sağlık nedeniyle gösterme ayrılığına zihin DSP’den ve bakanlıktan istifa ederek, İsmail Cem ile beraber Yeni Türkiye Partisi’ni kurmuştur. YTP’nin 2002 genel seçimlerinde bir varlık gösterememesi üstüne bu partiden de istifa ederek, faal siyaseti bırakmıştır.

Hüsamettin Özkan, Recep Önal ile birlikte “Türkiye Halk Müziği Bankası A.Ş. yöneticilerini gözetmek ve sorumluların yargılanmalarını önlemek kastıyla, yasalara tutarsız uygulamalarda bulunarak bankanın zarara uğramasına sebep oldukları” iddiasıyla 15 Haziran 2004 tarihinde Ulu Divan’a sevk kararı TBMM göre alındı. Ulu Divan sıfatıyla tahsis yapan Tüzük Mahkemesi, her iki kişinin itham kararlarının ayrı ayrı alınması gereği sebebiyle kararı iade etti. Karar 26 Ekim 2004’de tekrarlandı ve onaylandı. Yüce Divan, 31 Mart 2007 tarihinde 5’e karşı 6 oyla “kabahat oluşmadığından” temize çıkma ettirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hakan Günday

Kayserili olmasına karşın Özkan’ın tek ve en büyük tutkusu “tekneler ve deniz”. Vakit buldukça ailesi ve dostlarıyla birlikte teknesinde vakit geçiriyor. Özkan kimi süre teknesinin bakımıyla kişisel olarak kendisi ilgileniyor.

Hüsamettin Özkan, 1974 yılında Çiğdem Bayan ile evlendi. Özlem ve Didem adında 2 kız çocuğu vardır.

Hüsamettin Özkan’ın eşi Çiğdem Hanım, Kanuni Hacı Arif Bey’ torunu Betül Hanım’ın kızıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı