H

Hüseyin Avni Aker

Hüseyin Avni Aker Biyografisi

Trabzon ilinin birincil ceset eğitimi öğretmenidir ve Trabzon’da stadın yapılmasına emeği geçmiştir.

Hüseyin Avni Aker, (hicri1305) 1888 yılında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinin Çavuşlu Köyünde Hasan Bey’in oğlu olarak doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Trabzon’da okudu. Trabzon Muallim mektebinden hoca olarak 1906 yılında mezun oldu. İlk öğretmenlik görevine Giresun ilinin bir ilçesi olan Harşit’te başladı. 1925 yılına değin sırası ile Torul, Sürmene merkez ilkokullarında bir zaman çalıştıktan sonra subay olarak Balkan ve Birinci Dünya Savaşılarına katıldı.

Birinci dünya savaşında ve İstiklâl savaşlarında teğme yıl askerlik yapmıştır. Sakarya Savaşı’na da katıldı. Yunanlıları denize döken ve İzmir‘e ilk giren subaylarımızdan biridir. Savaştan daha sonra yüzbaşı rütbesiyle tezkere aldı.

Kurtuluş Savaşı’ndan daha sonra Trabzon’un merkez ilkokullarında öğretmenlik yaptı. 1922 yılında Trabzon Erkek Lisesi’nde İdman Birliği’ni kurdu. Hoca Okulu ve İdman Ocağı takımlarıyla yaptığı yarışmalarda birincilik aldı.

1922‘ye gelinceye değin ülkemizdeki spor kulüplerinin sayısı değil denecek dek azdı; bunlar da emin bir kurala ve organizasyona tabi değildi. Türkiye Spor Topluluğu Birliği’nin kurulması bir gereklilik durumuna gelmişti. İlk aşamada, İstanbul, İzmir Spor Kulüpleri kuruldu. Bir üçüncü grup da Trabzon’da oluşturuldu. ‘Türkiye İdman Cemiyeti’nin kurulmasında, Trabzon’daki spor kulüplerinin bir araya getirilmesinde Hüseyin Avni Aker‘in büyük çabaları olmuştur. Kurulan “İdman Cemiyeti”nin başına da başlangıçta Ali Sami Yen getirilmişti.

Vücut Terbiyesi Başmüfettişi olan Selim Sırrı Tarcan kadar 1926 yılında istanbul’da açılan ve 10 Ekim 1928 ile 1 Temmuz 1929 tarihleri arasında yapılan Beden Eğitimi Kursuna Hüseyin Avni Aker de katıldı ve buradan vücut eğitimi öğretmeni diplomasını aldı. Kurs dönüşünden daha sonra Trabzon Erkek Lisesi’ne atandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hande Altaylı

Trabzon tarihinin ilk cisim eğitimi öğretmenidir. 1938 yılına dek Trabzon Erkek Lisesi, Ticaret Ortaokulu, Hoca Okulu’nda öğretmenlik yaptı. Bu tarihten sonradan Trabzon Bölgesi Vücut Terbiyesi Bölge Astbaşkanlığı’na (Şimdiki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü) görevine getirildi. 1944 yılında ölene kadar da bu görevinin başında kaldı.

Hüseyin Avni Aker, Şöhret bayan ile evli idi, Ömer Faruk, Adnan, Okumuş, Türkan adlarında 4 çocuğu vardı.

Hüseyin Avni Aker, 24 Ağustos 1944 yılında Trabzon’da 56 yaşında öldü.

Hüseyin Avni Aker, Karoser Terbiyesi Bölge Asbaşkanlığı görevinde iken Trabzon’a bir stat kazandırmak ve bugün stadın bulunduğu araziyi bu amaçla istimlak etmek için fazla uğraştı. Onun muhteşem çabası sonra adının verildiği stadı Trabzon futboluna kazandırdı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı