H

Hüseyin Aygün

Hüseyin Aygün Biyografisi

Milletvekili

Hüseyin Aygün, 20 Ekim 1970 tarihinde Tunceli’de merkeze yan Erdoğdu Köyü’nde doğmuştur. Babasının adı Seyitali, annesinin adı Arzi’dir. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olup Tunceli merkezde cinayet avukatlığı yapmıştır.

24. dönem TBMM Tunceli Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi olan Hüseyin Aygün, Emine Aygün’le evli ve Taylan Hür ve Deniz İdil adlı iki çocuğu vardır.

Hüseyin Aygün, bugüne kadar gözaltında kayıplar, 1994 yılında köylerin yakılması ve Dersimliler’in cebren göçü, acımasızlık ve adaletli olmayan yargılamalar, Dersim 1938 Katliamı başta almak üzere Dersim’e dair böylece çok yasal girişimde bulundu.

İyi düzeyde Zazaca bilen Hüseyin Aygün, bununla birlikte yazardır. Biri Zazaca olmak üzere 3 kitabı yayınlandı. “Eve Tarixê Ho Têri Amaene”, “Dersim 1938 ve Gerekli İskân” ve “0.0.1938 Resmiyet ve Hakikat”.

Tunceli’den (Dersim’den) CHP namına seçimlere girmesi ve bugüne kadar yürüttüğü çalışmaları CHP çatısı altında özgürce sürdürmesi bizzat Kemal Kılıçdaroğlu tarafından önerildi. Öncelikle Dersim Katliamı elde etmek üzere Dersim’in tüm sorunlarını Meclis’te dile getirmek ve daha önemlisi çözümler çağırmak için bu teklilında CHP’den Tunceli Milletvekili seçildi.

Hüseyin Aygün, 12 Ağustos 2012 tarihinde Tunceli’de yol kesen PKK’lı militanlar tarafından kaçırılmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Haluk Ulusoy
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı