H

Hüseyin Çelik

Hüseyin Çelik Biyografisi

Hüseyin Çelik, 5 Mart 1959 tarihinde van Gürpınar’da doğmuştur. Babasının adı Hasan, annesinin adı Sariye’dir. İlk ve Ortaokulu Tatvan Yatılı Bölge Okulu’nda okudu. Diyarbakır Merkez Hoca Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini Van Alpaslan Hoca Lisesi’nde bitirdi.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1983 yılında bitirdi. Aynı sene Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne muavin olarak girdi. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi’nin kadrosuna geçti.

1988-1991 yılları aralarında doktorası ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmek üzere, İngiltere‘de bulundu. bununla birlikte Londra Üniversitesi The School Of Oriental and African Studies’te Turkish Politics bölümünde Master programına devam etti.

Londra Üniversitesi SOAS’ta Türk Politikası alanında yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı Bölümünde 1991 yılında “Ali Suavi ve Dönemi” konulu doktorasını tamamladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi ve Birim Başkanı olarak tayin tvekili adayı elde etmek üzere istifa etti.

Türkiye’de ilk siyasal muhalefet hareketi olan “Yeni Osmanlılar Cemiyeti” ile ilgili araştırmalar yapmak üzere Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa‘da bulundu.

1992’de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde muavin doçent, 1997 yılında doçent oldu. 18 yaşında iken Hak Partisi Gençlik Kollarında siyasete başladı. 18 Nisan 1999 Milletvekili Genel Seçimlerinde DYP’den Van Milletvekili seçildi. 3 Temmuz 2001’de DYP’den istifa ederek AK Parti’nin kurucuları aralarında yer aldı.

Milletvekili seçildiği ilk sene 21. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Üyeliğine seçildi. TBMM‘de Ak Parti Grubu oluştuktan sonra Grup Başkan Vekili oldu.

22. Dönem (14 Kasım 2002 seçimlerinde) ve 23. Dönem (22 Temmuz 2007 seçimlerinde) AKP Van, 24. Dönem 12 Haziran 2011 Seçimlerinde AKP Gaziantep milletvekillerindendir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hikmet Çetinkaya

Abdullah Gül‘ün Başbakan olduğu 58. Hükümetin kuruluşunda Kültür Bakanı olarak devir aldı. Recep Tayyip Erdoğan‘ın Başbakan olduğu 59 ve 60. AK Parti Hükümetlerinde ise, Millî Eğitim Bakanı olarak tayin yaptı. MilliBaşdanışmanı olarak atanmıştır. Ak Parti MYK üyesi olan Çelik, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Sözcüsü’dür.

İleri düzeyde İngilizce bilen Hüseyin Çelik, Şahsenem Sema hanım ile evli ve Enis, Ali Ekrem ve Büşra Vuslat adlarında 3 çocuk babasıdır.

Fikri ve siyasi akımlar, Türk kültürü, Türk siyasi tarihi, Türk edebiyatı ve güncel memleket meseleleri üstünde yayımlanmış 15 adet kitabı vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı