H

Hüseyin Kıvrıkoğlu

Hüseyin Kıvrıkoğlu Biyografisi

Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, 23. Genelkurmay Başkanı.

1934 yılında, Bilecik‘in Bozüyük ilçesinde dünyaya geldi. 1955 yılında Işıklar Askeri Lisesi‘nden mezun olduktan sonradan, Kara Harp Okulu‘na girdi ve bu okuldan Topçu Subayı olarak mezun oldu.

Kara Harp Akademisi’nde Kurmay Subay eğitimini tamaladıktan daha sonra, 1967 yılında, Hatay‘ın Dörtyol ilçesine 29. Tümen Topçu Komutanlığı’na Pil Komutanı olarak, 1968 yılında ise Kars‘ın Sarıkamış ilçesindeki 9. Piayde Tümen Komutanlığı’na Karargah Subayı olarak atandı.

İki yıl baştan başa Karargah Subayı olarak tahsis yapan Kıvrıkoğlu, 1970 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olduktan sonra, İtalya, Napoli‘deki NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) Karargah7;na plan subayı olarak atandı.

Daha sonraki yıllarda Orgenaral Kıvrıkoğlu, Harp Akademileri Komutanlığında öğretim elemanlığı, Genelkurmay Personel Dairesi General Amiral Şube General-Amiral Kısım Amirliği, Kara Kuvvetleri Ödev Dairesi Kurmay Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Plan Prensipler Daire Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1980 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Kıvrıkoğlu, Belçika‘nın mons şehrinde yer alan Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Harekat Merkez Amirliği yaptıktan sonradan 3. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı ve 11. Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yürüttü, 1984 yılında da Tümgeneralliğe yükseldi.

1988 yılında Korgeneralliğe terfi edene dek, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve 9. Piyade Tümen Komutanlığı görevlerinde bulundu ve sonradan Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı, 5. Kolordu Komutanlığı ve Ulusal Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerini yürüttü.

1993 yılında Orgenerallik rütbesine yükselen Kıvrıkoğlu, bu rütbe ile NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 1’inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttükten sonra, 28 Ağustos 1998 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 2002 tarihinde emekliye ayrıldıktan sonradan yerini Orgeneral Hilmi Özkök‘e devretti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hakan Taşıyan

Hüseyin Kıvrıkoğlu evli ve bir çocuk babasıdır.

Orgeneral KIVRIKOĞLU; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Altın Asalet Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Polanya Cumhuriyeti 1’inci Derece Üstün Hizmet Madalyası, Kore Birleşik Millî Emniyet Madalyası, Kazakistan Cumhuriyeti Dostluk Madalyası, Azerbaycan Bayrağı Madalyası, Azerbaycan Asalet Madalyası, Macaristan Liyakat Madalyası, Arnavutluk Altın Kartal Asalet Madalyası ve Gürcistan Asalet Nişanı, Pakistan İmtiyaz Nişanı, Romen Yıldızı Nişanı sahibidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı