H

Hüsnü Özyeğin

Hüsnü Özyeğin Biyografisi

1989 yılından itibaren Fiba Holding A.Ş. Kurucu ve Idare Heyeti Başkanı’dır.

Hüsnü Özyeğin, 1944 yılında İzmir’de doğmuştur. Küçükken Kemeraltı’nda, dedesinin meslek uygun çığırtkanlık yaparak iş hayatına başlamış. babası doktor, annesi konut hanımıydı.

Liseyi İstanbul Robert Kolej’inde okuyarak 1963 yılında mezun oldu. Üniversiteyi ABD‘de Oregon Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’nde okuyarak 1967 yılında bitirdi. 1969 yılında ise, Harvard İşletme Fakültesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesini almaya hak kazandı. Mektep bittikten sonradan Amerika’da üç yıl çalıştıktan daha sonra Türkiye’ye döndü. ABD’ye güya burslu olarak üniversitede okumak için gittiğinde cebinde 100 doları olduğundan, akşamları bir balıkçı lokantasında komilik yaparak harçlığını çıkarttı. Gazete dağıtmaktan çikolata- ciklet satmaya, garsonluktan kiralık araçların bırakıldığı şehirlerden getirilmesine değin çoğu iş yaptı.

İstanbul Robert Kolej’inden arkadaşı Mehmet Belli Karamehmet‘ten iş teklifi aldı. 1974 yılında ilk görevi Pamukbank’ın Yönetim Kurulu üyeliği oldu sonradan da Pamukbank Genel Müdürü oldu. 1984’te yine Karamehmet’e ait Inşa Kredi Bankası’nın genel müdürlüğüne geçti.

Hüsnü Özyeğin, 1987 yılında Inşa ve Kredi Bankası’ndan ayrılarak 26 Ekim 1987 tarihinde kendi bankası Finansbank‘ı kurdu. 1994 yılında Moskova’ya Finans Bank şubesi açtı. 2006 yılının Ağustos ayında Yunanistan‘ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG) ile yapmış olduğu anlaşma sonucunda Finansbank’ı sattı. Satış sonrası Malta şubesi hariç, Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya‘daki bankacılık faaliyetleri dahil elde etmek üzere öteki bütün yurt dışı faaliyetleri Fiba Holding yönetimine geçti.

10 milyon Dolar sermaye ile 1994 yılında Hollanda Amsterdam merkezli %100 Türk sermayeli Hollanda bankası olarak Hüsnü Özyeğin tarafından Credit Europe Bank açıldı. Finansbank’ın satış işleminden sonra kendisinde kalan Finansbank Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya‘daki şubelerinin ismini ve logoyu Credit Europe Bank yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Nazif Zorlu

1989 yılından itibaren Fiba Holding A.Ş. Kurucu ve Idare Heyeti Başkanı’dır.

Fiba Şirketler Grubu bünyesinde 30’dan pozitif şirketi bulunan Özyeğin, 1996 yılında 27 milyon dolara satın aldığı Gima ve Endi‘yi 2005 yılında Sabancı Holding‘in yüzde 40 iki taraflı olduğu Carrefoursa‘ya 120 milyon dolara sattı.

1999 yılında Fiba Grubu, Marks & Spencer mağazasının İngiltere‘den franchising haklarını satın alarak bu faaliyeti yürütecek olan Marka Mağazacılık A.Ş.‘ni kurmuştur. Marka Mağazacılık, Türkiye, Rusya ve Ukrayna‘da Marks & Spencer mağazaları açmaya ve işletmeye yetkili tek şirkettir.

Hüsnü Özyeğin, İstanbul’daki Swissotel The Bosphorus‘u Nisan 2005’te takriben 100 milyon dolara alarak turizm sektörüne adım attı.

2005 yılında Forbes’in Türkiye’de milyarderler listesine, 1 milyar dolarla 620. sırada yer aldı. 2009 yılında ise Forbes’in Türkiye’de “En varlıklı 100 Türk” listesine 2.9 milyar dolarlık servetiyle 1. sıraya yükselmiştir. 2010 yılında Türkiye’de 3 milyar dolarlık servetiyle 1. sıradaki yerini korumuştur. 2013 yılında ise 3,100 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin 3’üncü ismi oldu.

Keza 2009 yılında Dünyanın en zengin 221. kişisi olmayı başarmıştır.

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başladığı Özyeğin Üniversitesi‘ni 18 Mayıs 2007 tarih ve 26526 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanan 5656 sayılı kanunla kurmuştur.

Hüsnü Özyeğin, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, “Özyeğin Üniversitesi” Mütevelli Heyeti Başkanı, Hisar Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Harvard İşletme Fakültesi Dekan Danışma Kurulu Üyesi ve 2011’de verilen Harvard İşletme Fakültesi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi olarak fazla sayıda toplumsal faaliyette de yer almaktadır.

Hüsnü Özyeğin, Ayşen Özyeğin ile evlidir. Murat Özyeğin (d.1976) adında oğlu, Ayşecan ÖZYEĞİN (d.1981) adında bir kızı vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hilal Saral

Hüsnü Özyeğin, oğlu Murat Özyeğin için New York’tan 6 milyon 500 bin dolar ödeyerek 3 yatak odalı konut satın almıştı.

Kitapları :
2017 – Bir Dünya Hazırlamak – Hüsnü Özyeginin Yasam Öyküsü (Yazarı: Rıdvan Akar)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı