H

Hüsnü Şenlendirici

Hüsnü Şenlendirici Biyografisi

Çingene asıllı Türk klarnet virtüözüdür.

Türk müziğini bozmadan, caz müziğini sarsmadan, dünya kültürünü zedelemeden yapılmış dinç aranjeleri sayesinde klarnetin dünya markası oldu.

Hüsnü Şenlendirici, 12 Temmuz 1976 tarihinde Bergama’da doğmuştur. Dedesi ve babası Ergün Şenlendirici gibi o da müzik ve çalgılar içinde büyür yetişir. 5 yaşında klarnet çalmaya başlar. Dedesinin verdiği klarnet ile ilk “Harmandalı“ çalmayı öğrendi. 6 yaşında başladığı ilkokulu Bergama’da okudu.

1988 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümüne girer, 4 yıl sonra İngilizce yüzünden okuldan bitirmeden ayrılır.

Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz‘in “Magnetic Band” grubu ile yüzlerce festivalde Türkiye’yi temsil etti. Keza babası Ergun Şenlendirici’nin 6 kişilik grubu “Laço” ile yurtdışında birçok manâlı festivallere de katıldı.

Başta Türk Müziğinin değişik dallarındaki sanatçılar elde etmek üzere, Türk Pop ve cazının manâlı sanatçılarına sahne ve albüm kayıtlarında eşlik etti.

1996 yılında, askerlik görevini yaptı. Askerliği bittikten daha sonra 13 karakter “Laço Tayfa” adlı Türk Müziğine özgü enstrümanlardan oluşan gurubunu kurdu.

Laço Tayfa grubundan egemen olarak da çalışmalar yürüten Hüsnü Şenlendirici, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla 2002 yılında gerçekleşen ‘Anadolu Güneşi’ projesi kapsamında Lütfi Kırdar Salonu’nda Kubat ve Belkıs Akkale‘ye Senfoni Orkestrası’na eşlik etti.

Hüsnü Şenlendirici, hem Türk Müziğini yurt dışında takdim etmek ve daha geniş kitlelere sevdirmek nedeniyle beş karakter ‘Hüsnü Şenlendirici ve Saz Arkadaşları’ adıyla bir grup daha kurdu. Her iki grubuyla yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi; öncelikle Turizm Bakanlığı’nın teklifiyle EXPO 2001-HannoverAlmanya’da, Mayfest festivali çerçevesinde, Mayıs 2002’de ABD New York Central Park’ta ve 35 kişiyi bir araya getirerek oluşturduğu Laço Tayfa ve Big Band ile Temmuz 2002’de, 9. Milletlerarası İstanbul Caz Festivali konserleri gibi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hamdi Değirmencioğlu

Hüsnü Şenlendirici hem değişik TV dizi, film ve reklam müziklerine de oynadı. 2005 sezonunda TRT 2’ de yayınlanan “Dünyanın Türküsü” isimli programın sunuculuğunu yaptı. 2 Eylül 2005 tarihinde Hüsn-ü Klarnet isimli ilk solo albümünü çıkarttı.

2005 yılında ATV’de Ferhat Göçer ile beraber sunduğu “Sarı-Sıcak” programını yaptı. 2007 yılında İsmail Tunçbilek (bağlama) ve Aytaç Doğan (kanun) ile “Taksim Trio” adında bir gurup kurarlar, bu gurup 2009 da dağılır.

2010 ‘un Şubat ayında Hindistan‘da dünyaca ünlü müzisyen Zakir Hüseyin ile verdiği konserden sonradan, Amerika’ya artan bir şekilde, Çingene müziğinin Amerika’daki öncü gruplarından New York Gipsy All Stars ile Amerika turnesine çıkar. New York, Boston, Washington DC, Chicago, San Francisco ve Seattle kentlerinde unutulmaz konserler verir. Bu turne esnasında, Boston da ki dünyanın en önde gelen müzik okulu Berklee de bir hafta boyunca, Türk Müziği ve Makamları üzerine seminer ve ders verir.

Hüsnü Şenlendirici, evli olduğu halde şarkıcı Deniz Seki ile uzun vakit birlikte yaşadı.

Hüsnü Şenlendirici, 1994 yılında Nazire Bayan ile evlendi. Ergün (d.1995) adında bir oğlu ve Naz (d.2005) adında bir kızı var. Boşanmadılar ama öbür yaşıyorlar.

Balık tutmayı ve uçurtma uçurmayı fazla seviyor.

2013 yılının Ekim ayında senaristliğini ve yönetmenliğini Semra Dündar‘ın üstlendiği “Vay Başıma Gelenler” filminin başrollerinde Metin Keçeci ile birlikte Hüsnü Şenlendirici de yer aldı. Albümleri :
1998 – Brooklyn Funk Essentials / In The Buzzbag
2000 – Laço Tayfa / Bergama Gaydası
2002 – Laço Tayfa / Hicaz Dolap
2005 – Hüsn-ü Klarnet
2007 – Taksim Trio
2010 – Hüsnü Şenlendirici ve Trio Chios / Ege’nin İki Yanı
2011 – Hüsn-ü Hicaz
2013 – Taksim Trio 2

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hilmi Özkök

Filmleri :
2013 – Vay Başıma Gelenler

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı