K

III. Kılıç Arslan

III. Kılıç Arslan Biyografisi

9. Anadolu Selçuklu sultanıdır. 1204 – 1205 yılları arasında hüküm sürmüştür.

III. Kılıç Arslan, 1196 yılında doğmuştur. Bütün adı III. İzzeddin Kılıç Arslan’dır. Babası Rükneddîn Süleyman Şah’dır.

Babası Rükneddîn Süleyman Şah, yeni bir Gürcistan seferine sırası gelmişken yolda hastalanarak Konya-Malatya aralarında 6 Temmuz 1204 tarihinde öldü. Yerine buluğ çağında olan oğlu III. Kılıç Arslan (d.1196 – ö.1205) 9.ncu Anadolu Selçuklu Sultanı olarak 1204 yılında başa geçti. 8 ay dek ilk olarak kaldıktan sonra amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev’e 1205 yılında sultanlığı saptamak zorunda kaldı.

Babası tarafından tahttan indirimli olan amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev, Rükneddîn Süleyman Şah öldüğü sırada istanbul’da bulunuyordu. I. Gıyaseddin Keyhüsrev Rükneddîn Süleyman Şah‘ın ölüm haberini alınca Anadolu’ya geldi; Türkmenlerin desteğiyle başşehir Konya‘yı Ocak 1205 ayında kuşatarak III. Kılıç Arslan’ı tahttan inmeye zorladı; sonunda Konyalılar yeğeni III. Kılıç Arslan’a kötülük yapmaması şartıyla şehri teslim ettiler Mart 1205 ayında bir menşurla Kılıcarslan’ı Tokat’a ödev etti, fakat III. Kılıç Arslan daha Tokat’a gitmeden kararını değiştirip yakınlarıyla birlikte bir vakit Konya yakınlarında yer alan Gevele Kalesi’nde ikamet etmesini emretti. III. Kılıç Arslan orada 1205 yılında öldü.

III. Kılıç Arslan’ın kısa süren hükümdarlığı döneminde Isparta şehri ve çevresi fethedilmiştir. Hatta 1204 yılında İstanbul’un haçlılar kadar işgal edilmesi ile Laskaris kadar, İznik’te kurulan yeni Bizans devleti, Selçuklulara bağımlı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kemal Reis
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı