Iİ

Isaac Singer

Isaac Singer Biyografisi

1851 yılında dikiş makinesinin patentini almıştır. Her genç kızın rüyasıydı bir zamanlar Singer dikiş makinesi.

Isaac Singer, 27 Ekim 1811 tarihinde Pittstown, New York, ABD’de Ruth Benson, Adam Singer çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı Isaac Merritt Singer’dır. Oswego kasabasında büyüdü. Alman kökenli bir değirmenci olan babası Adam Singer ile Ruth Benson’un en ufak oğullarıydı. Isaac 10 yaşındayken annesi ile babası boşandı. Babası yeniden evlendikten daha sonra üvey annesiyle geçinemeyen Isaac, 12 yaşında evden kaçtı ve ağabeyiyle yaşamaya başladı.

Ağabeyinin bir torna atölyesi vardı ve bu atölye Isaac’in kaderini belirleyecekti. Oysa genç Isaac bunun haberdar değildi ve gözü aktörlükteydi. Bu konudaki girişimleri dönemin eleştirmenleri göre yeterince iyi bulunmayan oyunculuğu dolayısıyla yarım kaldı.

1839 yılında Illinois’de çalışırken hükümet için geliştirdiği bir kaya delme makine000 dolar kazandı. Bu başarısının geliriyle tekrar aktörlüğe döndü ve kurduğu kumpanya ile beş sene sürecek bir turneye çıktı.

1849 tarihinde bir ahşap ve metal oyma makinesi geliştirerek patentini aldı. Ahşap blok kesme makinesi pazarlamak umuduyla New York’a döndü. Peşinde kendi ürününü imal edecek kendi fabrikasını açtı. Ne eyvah ki, fabrika bir patlamada yok. Bu konudaki girişimleri başarısız oldu. Bir dikiş makinesi tamir atölyesinde çalışmaya başladı. O dönem oldukça sorunlu, kullanışsız ve böylece yaygınlaşmamış olan dikiş makinelerinin bu sorunlarını çözecek çareler geliştirdi.

1850 yılında 40 dolar borçlanarak dakikada 900 dikişle çalışan ilk düz dikiş makinesini üretti. 12 Ağustos 1851 tarihinde patent aldığı, evde kullanılmak üzere yerinde bir dikiş makinesini Boston’da buluş etti. Bu patent elverişli birincil dikiş makinesinin habercisiydi.

1851 yılında Avukat Edward B. Clarkinger & Company’yi kurdu. 1853’te Singer fabrikası New York’a taşınır ve şirket, isim değişikliğine giderek “Singer Manufacturing Company” olur. 1853 yılında üretilen birincil dikiş makinelerini 100 dolardan satmaya başladılar. ABD’den sonradan Avrupa’da da üretime başlayan Singer, ilk fazla uluslu global şirket olur. 1857’de ise ilk genel merkezini ve mağazasını New York’ta 458 Broadway’de açar. 1870’te Singer; pazarlamada “jingle” kullanan birincil firmalardan biri olur ve markayı takdim etmek amacıyla bestelenen “Merry Singer” adlı şarkı Singer’in bilinirliğine büyük katkıda bulunur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   İbni Ruşd

Singer, 1904’te Türkiye’deki ilk mağazasını ise İstiklal Caddesi’nde açar. Türkiye’de bayilik açan ve fatura kesen ilk yabancı şirket olur. Şirket ilk izinli pazarlama yöntemini 1904’te uygular. Dağ köylerine kadar eğitim kadrosuyla gidip dikiş makinası için tanıtım ve eğitim çalışmalarını başlar.

Türkiye’deki birincil ilanını Mal Varlığı-i Fünun gazetesine verir: “Sahib-i akıl olan her zat, Singer makinalarının mevcut yer alan dikiş makinalarının en álásı olduğunu bilir” sloganını kullanır. Tüketicinin iznini alarak, akşamları konut ziyaretleriyle mahsul tanıtımı ve satışı yapan marka, “Yetkili satıcı” modelini Türkiye’de birincil uygulayan şirketlerden biri olur. 1939- 1945 yılları arasında İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Singer, makina ve konut aletleri üretimini durdurur. Bunun yerine, savaş sanayine karşın üretime geçer. Türkiye’deki ilk Singer fabrikası ise 1959’da açılır. Amerika’ya tabi olan ve 54 dönüm üstüne kurulu fabrikada o zamanlar 1000 kişi çalışır. Çalışanlar için tenis kortları, futbol, basketbol sahaları gibi pek fazla sosyal olanağı sunan fabrika 2004’te kapanır.

Yıllar süren patent ihlal davalarından sonra üretimleri hızri 1860’ta 13 bine, 1863’te 20 bine ulaşacaktı.

Isaac Singer 1875’te ölünceye kadar birçok yeniliğe imza attı. Onlarca berat aldı. Bu süreçte teknik dehasının yanında bir pazarlama dehası olduğunu da ispatladı. Şirketin çoğu “ilk”inden ön önemlisi taksitli satıştı.

1860 yılında dünya çapında en büyük dikiş makinesi üreticisiydi. 1863 yılında Singer Manufacturing Company adı aşağıda işlerini büyüttü. 1889 yılında Singer Manifacturing Co. “birincil elektrikli dikiş makinesi”ni, New Jersey eyaletinin Elizabethport tesislerinde üretti.

Evlilikleri :
1.eşi: 1830 yılında Catharine Maria Haley ile evlendi. William Singer(d. 1834), Lillian Singer (d. 1837)adlarında iki çocuğu oldu. 1860 yılında boşandı.
2.eşi: 1863 yılında Isabella Eugénie Boyer ile evlendi. Winnaretta Singer(d 1865), Mortimer Singer (d. 1863), Washington Singer(d. 1866), Isabelle-Blanche Singer(d. 1869), Paris Singer(d. 1867), Franklin Singer (d. 1870) adlarında çocukları oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   İsmail Baki

Isaac Singer, 23 Temmuz 1875 tarihinde Torquay, Devon, İngiltere’de 64 yaşında ölmüştür.

Dikiş makinelerinin Evrimi:
Dikiş makinesinin Patenti 17 Temmuz 1790 günü, Londra’da Thomas Saint göre alındı. Gerçekte ayakkabıcı olan Saint’in patentini aldığı makinede sonra Isaac Singer göre üretimi yapılan ilk makinede de bulunan, dikey hareket, tek gözlü iğne, kumaşı tutan zorlama kolu gibi modern makinelerin en manâlı parçaları da vardı.

Ama, bu makinenin gerçekleştirildiği hakkında bir belirti yoktur. Satışı yapılmak üzere üretilen dikiş makinelerinin birincil prototipi, Fransa’da, Rhone yakınlarındaki “Amplepius” köyünün fakir terzisi Barthelemy Thimmonier kadar 1829 yılında gerçekleştirildi. İki sene sonra, Thimmonier, Paris’te askeri üniformalar diken bir fabrikadan 80 makinelik sipariş aldı. daha sonra da, bu fabrikaya “müdür” olarak atandı. Thimmonier’in yaptığı makineler o denli başarılıydı ancak, mesleklerinin tehlikeye düştüğünü sezeer. Sadece bir tek makine kurtarılabildi. Thimmonier bu makineyi alarak köyüne döndü. Dönüş yolculuğunu yürüye yürüye yapmış, sırası gelmişken sırtında taşıdığı aygıtın ne olduğunu anlayışlı olmak isteyen meraklılara hünerini göstererek, minik bir kazanç sağlamıştı.

Sonraki birkaç sene içinde, Thimmonier, el yapısı ahşap dikiş makinelerini 2 sterlin karşılığında satarak geçimini sürdürdü. 1845 yılında Thimmonier, bir defa daha pençelerini uzattı. M.Magnin adında bir varlıklı, Thimmonier’e geliştirdiği son modeli “çabuk olarak” üretmeyi önerdi. Aynca M.Magnin’in bu meslek için tatmin edici bir imalathanesi vardı. Büsbütün metal olarak bu imalathanede üretilen dikiş makineleri, dakikada 200 ilmek atabilecek yetenekteydi. Rahatça pazarlanabilen bu makineler, Fransız terzilerinin tutuculuğunu yenmeyi de başardı. Ancak bu galibiyet da uzun ömürlü olmadı. 1845 yılında başlayan galibiyet batmış günler, 1848 yılında Fransız Devrimi’ne değin sürdü. Köklü Değişiklik esnasında birçok makine parçalandı. Ve bu yeni işkolu oysa uzun zaman sonradan her tarafta dirilmek üzere öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Irmak Ünal

Dikiş makinelerinin evlere girişi, 1851 yılında Isaac Singer’in ev tipi dikiş makinelerini üretmesiyle başladı. Thimmonier’in ürettiği makineler ancak terzilerin kullanabileceği biçimde yapılmıştı. Gerek ağırlıkları, gerekse öteki özellikleri bu makinelerin evde hanımlar kadar kullanılmasını olanaksız kılıyordu. Ev tipi ilk dikiş makinesi, 1851 yılında Boston’da Isaac Singer göre yapıldı. Bu aygıt, dikiş sırasında insan emeğini asgariye indiriyordu. Birkaç sene içinde, Avrupa ve Amerika’da neredeyse her orta sınıf aile, bir dikiş makinesine sahip oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı