Iİ

Işılay Saygın

Işılay Saygıdeğer Biyografisi

1983’ten itibaren TBMM İzmir milletvekili olarak 5 kez seçilerek İzmir halkını temsilcilik etti.

Işılay Saygıdeğer, 4 Nisan 1947 tarihinde Buca, İzmir’de doğmuştur. Annesinin adı Fatma Saygın’dır. Ege Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun olmuştur.

1973 -1980 yılları aralarında iki dönem Yargı Partisinden adaylığını koyup İzmir Buca Belediye Başkanlığını kazanıp Buca Belediye Başkanı olarak görev yapmıştır. 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile görevden alınınca 2 sene bağımsızlık mimar olarak çalıştı.

Işılay Saygın, 1983 yılında 17. dönem, 1987 yılında 9. dönem, 1995 yılında 20. dönem ve 1999 yıllarında 21. dönem milletvekili olarak Türkiye Büyük Halk Meclisinde İzmir Milletvekilli olarak atama yapmıştır.

Milletvekilliği boyunca, Türkiye Büyük Millet Meclisinde 1987-1991 yılları aralarında Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı, 1991-1995 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyeliği yaptı.

05 Ekim 1995 – 30 Ekim 1995 tarihleri arasında 51. Hükûmet’de Tansu Çiller Başbakanlığında Kadın ve Aileden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanı olarak devir yaptı.

30 Ekim 1995 – 23 Şubat 1996 tarihleri aralarında 52. Hükûmet’de Tansu Çiller Başbakanlığında Kadın ve Aileden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanı olarak atama yaptı.

23 Şubat 1996 – 06 Mart 1996 tarihleri arasında 52. Hükûmet’de Tansu Çiller Başbakanlığında Çevre Bakanı olarak ödev yaptı.

Işılay Saygın, 6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996 tarihleri aralarında 53. Hükûmet’de Mesut Yılmaz Başbakanlığında Turizm Bakanı olarak görev yaptı.

Işılay Saygın, 28 Haziran 1996 – 30 Haziran 1997 tarihleri arasında 54. Hükûmet’de Necmettin Erbakan Başbakanlığında Bayan ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak tahsis yaptı.

30 Haziran 1997 – 11 Ocak 1999 tarihleri arasında 55. Hükûmet’de Mesut Yılmaz Başbakanlığında Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak atama yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Mesut Yılmaz

Işılay Saygıdeğer, 2004 yılında Rahmetli annesinin adına Buca Fatma Saygıdeğer Anadolu Lisesini yaptırmıştır.

2015 yılında Gediz Üniversitesinin kuruluşunun 7’nci yılında Mütevelli Heyetinin başkanı olarak ödev aldı. 23 Temmuz 2016 tarihinde, Olağanüstü Hal (OHAL) Zarfında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname’yle üniversitenin kapatılmasına karar verildi.

2016 yılında “’Işılay Saygın-Hizmete Adanmış Bir Ömür” adlı Işılay Saygıdeğer’ın biyografi anlatan kitap İzmirli gazeteci Zeynel Kozanoğlu kadar kaleme alındı.

Siyasi Parti yılları :
1973-1980 – Adalet Partisi
1983-1986 – Milliyetçi Demokrasi Partisi
1987-1995 – Anavatan Partisi
1995-1997 – Içten Yol Partisi
1997-2003 – Anavatan Partisi

Aza Olduğu Dernekler :
– Yetiştirme Yurtlarında Yer Alan Çocuklara Destek Derneği,
– Yürek ve Göğüs Hastalıkları Destek Derneği,
– İzmir Göztepe Soroptomistler Derneği,
– Zihinsel Özürlül Çocuklara Takviye Derneği,
– Türk Kadınlar Birliği,
– Türk Kadınlar Konseyi Derneği,
– Türk Kadınlar Derneği,
– Türk Anneler Derneği,
– İzmir Hastaneleri Gönüllü Anneler Derneği Üyesi.
– Kadın Birliği ve Dayanışma Derneği,
– Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği,
– Türkiye Aile Planlamsı Derneği,
– Çocukları Koruma Vakfı.,
– Yerel Yönetim ve Dayanışma Derneği,
– Demokrasi Kültürünü Geliştime ve Yaygınlaştırma Derneği,
– Çeşme Alper Çizgen Akat Hastane Gönüllüleri Derneği,
– Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV),
– Türkiye – Rusya Fedarasyonu Dostluk Derneği,
– Türkiye ve Çin Ahali Cumhuriyeti Dostluk Derneği,
– Uluslararası Kadınlar Dayanışma Birliği Deneği,
– Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
– Darüşşafaka Cemiyeti yüksek Danışma Kurulu Üyesi
– Türkiye – Rusya Federasyonu Azerbaycan ve Orta Asya (Türki) Cumhuriyetleri Arkadaşlık Derneği
– Türkiye Çin Halk Müziği Cumhuriyeti Dostluk Derneği
– Gençlik ve Bayan Platformu Derneği / Ankara

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bekir Pakdemirli
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı