Iİ

İskender Paydaş

İskender Paydaş Biyografisi

Müzisyen, düzenleyen, besteci, prodüktör ve orkestra şefidir

İskender Paydaş, 22 Temmuz 1967 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Zafer adında kardeşi vardır. Babası ünlü orkestra şefi Muhittin Paydaş’dır. Milli kaleci Cihat Arman’ın torunudur. Beş yaşında piyano dersleri almaya başladı.

Beş ve yedi yaşlarında çıkardığı iki babasının orkestra şefliğinde Türkiye turnelerinde toplam 145 konseri var.

Dokuz yaşından itibaren sabahları ilkokula sırası gelmişken öğlenden sonraları da müzik eğitimine İstanbul Devlet Konservatuarı piyano bölümünde 12 yaşına değin devam etti. Şişli Koleji’nde ortaokulu, Kabataş Erkek Lisesi’nde de liseyi bitirdi. Soranlara “evet bir üniversiteye kaydım var” diyebilmek için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili Edebiyatı, ardından Insanbilim, sonrasında Felsefe, ardından Açık Öğretim İktisat’la sürekli yolculuğu diploma almadan da daha sonra ermiş.

1983 yılında profesyonel müzik yaşantısına Avşa Otel’de başladı. Sözlerini yazıp bestelediği rock’n roll şarkısı ‘Minik Hanım’ o yaz Avşa Adası’nın hiti oldu.

1985 yılında liseden mezun olduktan sonradan 2 yıl üniversite sınavlarına girmeyip farklı alanlara yönlendirilmiş pavyon ve gece kulüplerinde çalarken 1986 yılında Kayahan‘la tanışmış. Hakiki profesyonelliği Kayahan’ın klavyecisi olduğunda yaşadı.

1986 yılında Kayahan ile çalışmaya başlayarak birincil aranjmanlarını yaptı ve o günden bu yana Kayahan’ın hemen hemen tüm şarkılarının aranjörlüğünü yapmaktadır.

İskender Paydaş, Mirkelam ile “Her Gece” ve “Tavla” ile başlayan serüveninde sayısız konser ve festivallerde sahne aldı ve sanatçının üç albümün çalışmalarını yaptı.

1997 yılında Şebnem Ferah’ın “Bayan” albümünün ve 1999 yılında “Bundan Böyle Kısa Cümleler Kuruyorum” albümünün prodüktörlüğü üstlendi.

İskender Paydaş, Kayahan, Mirkelam, Şebnem Ferah ve Orhan Gencebay, Emre Altuğ, Kurban, MFÖ, Nilüfer, Nazan Öncel, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Kerim Tekin, Ajda Pekkan, Suat Suna, Kibariye, Sertab Erener, Ege (şarkıcı), Asya, Mustafa Filika, Levent Yüksel, Eşsiz, Nil Karaibrahimgil, Fatih Erkoç, Keremcem, Atiye Deniz gibi sayısız ismin albümlerinde aranjör,besteci ve prodüktör olarak yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   İsmet İnönü

2005 yılında 12 karakter “İskender Paydaş Orkestrası”nı kurdu ve bu orkestranın hem şefliğini yaptı ayrıca de klavyecisi oldu. O Kadar fazla konserlerinde Ajda Pekkan ve Nazan Öncel’e ve daha birçok sanatçının konserlerinde orkestrası ile eşlik etmiştir.

İskender Paydaş, Istanbul for Aficionados, Hırsız Var, Türkler Çıldırmış Olmalı, Şaşkın, Temiz Panter, Kolpaçino Bomba ve Bu İşte Bir Yanlızlık Var filmlerinin müzikleri ile İmkansız Aşk, Ümit Milli, Ah Bir Polis Olsam, Lale Devri ve Kurt Kanunu dizilerinin müziklerini de yaptı.

İskendeken ve öbür yerleri gezip görmekten hoşlanıyor.

İskender Paydaş, 25 Haziran 1993 tarihinde oyuncu Yaprak Özdemiroğlu ile yaptı 7 sene evli kaldıktan sonra 25 Haziran 2000 tarihinde boşandı.

İskender Paydaş, 16 Ekim 2009 tarihinde Ilgın Beyazıt ile Roma Büyükelçiliği’nde evlendi. Ömer Alef (d. 30 Ağustos 2012) adında bir oğlu vardır.

Albümleri :
2011 – Zamansız Şarkılar
2014 – Zamansız – Şarkılar 2

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı