Iİ

İsmail YK

İsmail YK Biyografisi

İsmail-YK, tam adıyla İsmail Yurtseven, 5 temmuz 1978 deAlmanya’nın Hamm şehrinde dünyaya gelmiştir. Sivas’lı Ali Rıfat ve Zarife Yurtseven çiftinin müzikle uğraşan beş yetenekli çocuğundan en küçüğüdür İsmail-YK. 13 yaşında kardeşleriyle birlikte sahne hayatına başladı. İsmail YK 1995 yılında ise profesyonel müzik hayatına adım attı. Lise mezunu olduktan sonradan kendisini tamamıyle müziğe verdi.
İsmail YK 1996 yılında profesyonel DJ’lik ünvanına da sahip olmuş ve o dönemde Almanya da Profesyonel olarak DJ’lik de yapmıştır. İsmail YK dünyada kullanılan en manâlı enstrümanları galibiyet ile çalıyor.Hem stüdyosunda kardeşleriyle beraber aranje ve müzik yönetmenliği yapmakla birlikte çok başarılı ‘Laf ve Müzik’ yazarıdır.

İSMAİL-YK, Türkiye´ye azıcık daha öbür, müziğiyle, giyimiyle, şovuyla, sahnesiyle türk müzik dünyasına ayrı bir renk katmıştır. 8 Mayıs 2004 tarihinde çıkardığı ilk solo albümü “Şappur Şuppur” ile müzik piyasasında fırtınalar estirdi.

İsmail YK, Türkiye’de birincil kere oyuncağı yapılan artist oldu ve ilköğretim 4.sınıf ders kitaplarına bile konu olmuştur.

Bombabomba.com” albümün başarısından nedeniyle bu kere yılın en çok satan sanatcısı olarak birinci sırada yer alarak 2 ödül pat diye alır ve ayrıca dijital sanal ortam satışlarında da ilk sırada bulunur ve 3. ödülünü de almaya hak kazanır. Özellikle ‘Allah belanı versin‘ şarkısı Bütün Türkiye de odak noktası haline gelmiş çoğu gazete,anahabı TV programına konu olmuştur,artık O bir STAR’dır

Alişan, Seda Sayan, Kibariye, Ebru Yaşar gibi sanatçılara bir çok beste vermiş,albümlerinde aranje ve müzik yönetmenliği yapmıştır.

İsmail YK 2008 yılında ‘Bas Gaza‘ Albümü ile yeniden iddialı antre yapmış yılın en fazla satan 3 albümünden biri olmuş ve hem ‘MÜ-YAP’ ayrıca ‘Kral Tv’ hemde ‘Dijital’ platformda sayısız ödül alarak diğer albümlerinde ki başarıyı devam ettirmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   İlker İnanoğlu

İsmail YK bu zamana kadar Türkiye ve Avrupadaki ‘Milyonlarca’ hayranına defalarca ilginç incelemeler sunmuş ve dikkat çekmiştir. Keza İsmail YK şarkıları en fazla tanıdık olmayan dillere çevrilen ‘TÜRK’ sanatçısıdır,Söz ve Müziği İsmail YK’ya ait olan bir çok İsmail YK eserleri avrupa ve dünyadaki sayısız sanatçılar göre kendi dillerince çevrilip seslendirmiştir.

Çıktığı ilk günden bu zamana dek zirveden hiç inmeyen ve ödüle doymayan İsmail YK,yüzbinlerin katılımıyla kırdığı konser rekorları,Sektör ortalamasının fazla üstünde albüm satış rakamları ve Türkiyenin en büyük ödüllerinin dağıtıldığı ‘M.Ü.Y.A.P’ ödülleri dahil olmak üzere aldığı yüzlerce ödül ve plaketle adını Türk Müzik Tarihine’ Altın HARF’lerle yazdırmayı başarmıştır.

bununla beraber İsmail YK şubat 2011 de ‘Türk Gençliği Kimi İdol olarak görüyor’ adı aşağıda yapılan idol araştırmasının sonuçlarına kadar Türk Gençliğin’in idol olarak gördüğü kişiler sıralamasında açık ara farkla 1.sırada gelerek Türkiye’de idol alınanlar sıralamasında 1.sıraya kurulmuş ve Türkiye de ne değin çok sevildiğini gözler önüne sermiştir.

İsmail YK 2010 yılında ‘Azerbaycan da ‘Yılın En İyi Sanatçısı ve Yılın En Sevilen Sanatçısı‘ ödüllerine de değer görülmüştür.

İsmail YK Albümlerinin kayıtlarını kendi Şirketi “Musıcom” stüdyosunda kardeşleri ile birlikte yapmaktadır.

Albümleri :
2004 – Şappur Şuppur
2006 – Bombabomba.com
2008 – Bas Gaza
2009 – Haydi Bastır
2011 – Psikopat

Filmleri :
Selena (2006)
Korkusuzlar (2007)
Oyun Başladı (2009)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı