Iİ

İsmet Küntay

İsmet Küntay Biyografisi

İsmet Küntay, 1923 yılında Artvin’in Sirya bucağına emrindeki Oruçlu köyünde doğmuştur. Babası Ömer Kâmil beydir. Annesi Rus asıllı (Olâ) Aliye hanımdır. İlkokulu Ankara’da Gazi ilkokulu ve Mimar Kemal İlkokulunda, orta öğrenimimi Cebeci Ortaokulunda ve Bursa Erkek Lisesinin orta kısmında okudu. Lise tahsilinin bir kısmını Bursa Erkek Lisesinde, bir kısmını da özel Feyziati Lisesinde okudu. Doğan Küntay ve Uğur adında iki kardeşi vardır.
Üniversiteye gidemedi, Sümerbank İstanbul Belarak işe girdi. Bankada tanıştığı Nadide Kavroğlu ile 2 Temmuz 1959 tarihinde evlendi. Çocuğu olmadı. 1967 yılında Sümerbank’tan malülen emekliye ayrıldı.

Emekli olduktan daha sonra bir ara yakın aile dostu Suphi Baykam’ın zorlaması ile HASTAŞ Genel Müdürlüğü, Genel Sekreterliği ve Insanlar Ticaret T.A.Ş. Genel Müdürlüğünde bulundu. Bir yıl sonra istifa ederek ayrıldı.

Sanat dalında birincil çalışmaları mizah dalında oldu, Amcabey ve Zübük’te hikayeler yazdı. İlk yazısının bedelini ZÜBÜK’ten Aziz Nesin’den aldı. İlk oyun denemesi olan “Pompa” isimli skeç, Devekuşu Kabare tiyatrosunda 1968 yılında oynadı. Önce mizahî hikâyeler yazdı. Sonra oyun yazarlığına yöneldi.

Bir dönem Ferhan Şensoy‘la birlikte çalışmasının arkasında, uzun zaman Ankara Sanat Tiyatrosu‘nda çalışmış, süsleme taşımış,perde çekmiştir. İsmet Küntay, Tiyatro için;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Özel bir tiyatro öğrenimim yok. Okullarda en yüksek dağın kaç metre olduğunu, bankada iki fazla: ikinin dört ettiğini öğrettiler, gerisini Ahmed’cilt, Memed’deri öğrendim.”, yapıtları hakkında da “Ben, 403. Kilometreye kadar getirdim, benden sonrakiler de daha ileri kilometrelere götüreceklerdir.” şeklinde açıklama yapmıştır.

İsmet Küntay, 25 Temmuz 1974 tarihinde Ankara’da 51 yaşında ölmüştür. Mezarı İstanbul’dadır.

İsmet Küntay’ın ölümünden sonra eşi Nadide Küntay; eşinin “Ben, 403. Kilometreye kadar getirdim, benden sonrakiler de daha ileri kilometrelere götüreceklerdir.” dediğini belirterek, tiyatromuzu ileri götüren yazarlara her sene verilmek üzere “İsmet Küntay Ödülü” nü kurdu. Oyunlarından Bazıları :
1968 – Pompa
1970 – Tozlu Çizmeler
1971 – Osman Kongo’da
1972 – Evler Evler
1973 – 403. Kilometre

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Immanuel Kant
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı