Iİ

İzak Rabin

İzak Rabin Biyografisi

İsrailli politikacı ve asker.
1974-1977 yılları aralarında İsrail‘in beşinci başbakanı olarak görev yaptı ve 1992-1995 tarihleri arasında yine Başbakan olarak devir yaptı.
İzak Rabin ; 1 Mart 1922 tarihinde Kudüs‘te doğdu Kadoorie Tarım Okulu’ndan mezun olan Rabin 18 yaşında Gizli Palmach Ordusu’na katıldı 1948 Savaşı’nda Kudüs çevresindeki kayda değer savaşlarda alay komutanlığı yaptı 1949′da Mısır’la mütareke görüşmelerine katıldı.

Sonraki yıllarda Genel Kurmay daire başkanlıkları ve ordu komutanlığı görevlerinde bulundu.. 1964 yılında İsrail’in genelkurmay başkanı oldu 1967’de oysa Altı Gün Savaşı’nda da genelkurmay başkanlığı görevi Rabin’deydi Savaştan sonra emekliye 1968 yılında ayrıldı, 27 yıllık askeri hayatına son vererek Washington büyükelçisi oldu İsrail ile ABD arasındaki siyasi ve stratejik ittifakın pekiştirilmesinde önemli rol oynadı.

Aralık 1973’te parlamentoya girdi ve İşçi Partisi’nden bakan oldu Haziran 1974’te de İsrail’in beşinci başbakanı oldu. Rabe Mısır ve Suriye ile mütareke imzaladı

1984 koalisyon hükümetinde Savunma bakanlığı görevini aldı Rabin bu dönemde Lübnan’daki İsrail işgal kuvvetlerini tek yanlı olarak ilan edilen “güvenlik kuşağının” arkasına çekti (Emniyet Kuşağı Lübnan topraklarının içine düşmektedir İsrail, kuzey sınırlarının güvenliği için burada bir özel bölge oluşturdu ve burada hıristiyan bir kumandanın emrinde özel ordu kurdu)

İntifada hareketinin şiddetle bastırılması görüşünü benimseyenlerdendir Filistinlilerin evlerini yıkma, şüphelileri mahkemeye çıkarmadan bir yıla dek gözaltında alıkoyma, Filistinliler’i sınır dışı etme gibi uygulamaları başlattı

Filistinli bir gazete satıcısının Rabin ile ilgili bir açıklaması şöyle: “O, savunma bakanlığı yaptığı sıralarda gösterileri yönlendirenlerin kol ve bacaklarının kırılması emrini vermişti Evlerin yıktırılmasının, sürgünlerin ve ikâmetgâh bölgelerinin geliştirilmesinin sebebi tekrar odur ”

1993 yılında Rabin’in ikinci kez başbakanlık görevini yürüttüğü dönemde İsrail ile Filistin Özerk Yönetimi arasında Oslo Anlaşmasına, Yaser Arafat ile birlikte imza attı. 1994 yılında ise İsrail ile Ürdün aralarında barıştırma anlaşmalarını Merhum Kıral Hüseyin ile imzaladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Itır Esen (2)

İzak Rabin’e 1994 yılında ikinci kez başbakanlık yaparken Şimon Perez ve Yaser Arafat ile birlikte Oslo Anlaşmaları’ndaki çabalarından ötürü Nobel Barış Ödülü verildi.

Başbakan Rabin, Oslo sürecine karşıtlığıyla bilinen 27 yaşındaki Yigal Amir adında fazla sağcı bir rüldü

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı