J

Jacques Chirac

Jacques Chirac Biyografisi

17 Mayıs 1995 ile 16 Mayıs 2007 tarihleri aralarında, iki dönem her tarafında Fransa’nın başbakanlığı görevini üstlenmiş olan siyaset adamı. 12 Mart 2007 tarihinde, koltuğunu Nicolas Sarkozy’ye devretmiştir.
Jacques René Chirac, 29 Kasım 1932 tarihinde, Abel François Chirac ve Marie-Louise Valette çiftinin oğlu olarak, Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Lycée Carnot ve Lycée Louis-le-Grand okullarında eğitim görebilen Chirac, 1956 yılında, Bernadette Chodron de Courcel ile evlendi ve çiftin bu evlilikten Laurence ve March adında iki çocuğu dünyaya geldi.

1959 yılında Sciences Po ve peşinde da École Nationale d’Administration‘da eğitim gördükten sonradan memur olarak egzersiz hayatına atılan Chirac, Valéry Giscard d’Estaing’in Fransa Cumhurbaşkanlığı döneminde başkan yardımcısı olarak parlamentoda devir yaptı.

1997 yılında, dönemin Fransa Başbakanı’nın yakın bir arkadaşı olan Michel d’Ornano ile girdikleri veen tercih süreci sonunda, Paris Belediye Başkanı seçildi. Bu ödev, Chirac’ın politik gücünü büyük ölçüde arttırmasına sebep oldu. Yaşlılara, hamine kadınlara ve engelli vatandaşlara karşın çalışmaları ile halkın gözünde manâlı bir yer edinen politikacı, bir yandan da yolsuzluk soruşturmaları ile karşısında karşıya kaldı. Bu soruşturmalar, Chirac’ın cumhurbaşkanı seçilmesi sonucunda, dokunulmazlığını kazanması ile geçici olarak askıya alındı. 1977 yılında Paris Belediye Başkanı olan deneyimli politikacı, bu ünvanını 1995 yılına değin korudu.

1995 yılında yapılan genel seçimlerin ilk ayağında %20.8 oy alan Chirac, seçimlerin ikinci ayağında Sosyalist lider Lionel Jospin’i %52.6 oy oranı ile geride bırakarak Fransa Başkanı oldu ve görevini François Mitterrand’dan devraldı.

Özelleştirmeyi hızlandıran, ödenti oranlarında ve fiyat denetimlerinde ciddi reformlara dışarı giden Chirac, hem kabahat ve terörizm ile savaş adı aşağı yürüttüğü savunma ve atak stratejisi ve yatırımları ile rakip gruplardan büyük tepki alsa da, 7 takvim birinci döneminin bitmesi ile beraber yapılan Nisan 2002 cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda 2. kere Fransa Cumhurbaşkanı seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Johann Sebastian Bach

16 Mayıs 2007 tarihinde, tahsis süresinin dolması üstüne gelecek seçimlerde tekrar aday olmayacağını ifade eden Jacques Chirac, takriben 12 yıl süren tayin süresi ile, François Mitterrand’ın gerisinde en uzun zaman Fransa Cumhurbaşkanlığı yapan ad oldu. Tahsis süresinin dolmasının ardından, koltuğunu Nicolas Sarkozy’ye devretti.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Chirac, Türkiye’nin AB’ye girebilmesi için güya Ermeni Soykırımı iddialarını kabul etmesi gerektiğini belirtmiş olan Jacques Chirac, 1990-1995 yılları arasında Paris belediye başkanlığı görevini sürdürürken Paris Büyükşehir Belediyesi’nde 28 Hayali danışmana ücret ödemekle suçlandığı davadan nedeniyle 2 sene tecilli hapis cezası alarak hüküm giyen ilk Fransa cumhurbaşkanı olmuştur.

2016 Ağustos ayında Fas tatilinden Fransa’ya dönen eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve eşi Bernadette Chirac, halsizlik belirtileri yüzünden hastaneye kaldırıldı. Jacques Chirac, akciğer iltihaplanması teşhisiyle hastanede çare gördü ve 13 Ekim 2016 tarihinde taburcu edildi.

Aldığı Ödül ve Nişanlar

Grand Cross of the Ordre de la Légion d’Honneur

Grand Cross of the Ordre National du Mérite

Croix de la Valeur Militaire

Médaille de l’Aéronautique

Knight of the Mérite agricole

Knight of the Order of Arts and Letters

Knight of the Ordre de l’étoile Noire (Bénin) (French Colonial Order)

Knight of the Mérite Sportif

Grand Cross of the Order pro merito Militensis

Officier of the Ordre national du Québec

Condor de oro

Grand Cross of the Order of St. Olav

State Prize of the Russian Federation

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı