J

James Hetfield

James Hetfield Biyografisi

A.B.D. kökenli trash metal grubu Metallica’nın söz yazarı, vokalisti ve ritim gitaristi. Grubu 1981 yılında, davulcu Lars Ulrich ile beraber kuran Hetfield, halen grupla olan birlikteliğini devam ettirmektedir.
James Bölge Hetfield, 3 Ağustos 1963 tarihinde, Los Angeles, California, A.B.D.’de dünyaya geldi. Az Önce 9 yaşındayken piyano dersleri almaya başlayan Hetfield, bir vakit abisinin davulu ile de ilgilenmiş olsa da, ondört yaşındayken hayatının daha sonraki kısmında kullanacağı ensturman olan gitara geçiş yaptı.

Babası henüz James genç yaşlardayken ailesini terkeden ve 16 yaşındayken annesini kaybeden Hetfield, müzik dünyasında profesyonel olarak çalışmaya başlamadan önce öyle çok geçici işte çalıştı.

1981 yılında, gitar ve vokalde James Hetfield, davulda Lars Ulrich, lead gitarda Dave Mustaine ve bas gitarda Ron McGovey’den oluşan kadrosu ile Metallica grubu kuruldu. 1983 yılında, grubun ilk albümü Kill’em All’ın çıkmasından kısa bir zaman önce, bas gitarist McGovney gruptan ayrılarak yerini Cliff Burton’a bıraktı, aynı zamanda, daha sonraki yıllarda Megadeth’i kuracak olan gitarist Dave Mustaine de ağır alkol problemleri yüzünden gruptan uzaklaştırıldı ve yerine Exodus grubunundan Kirk Hammett gelerek grubun belli başlı kadrosu tamamlandı.

1983 yılında, sadece iki hafta içinde kayıtları tamamlanan Kill’em All albümü yayınlandı ve Metallica kısa sürede metal müzik dünyasının en büyük grupları arasına girmeyi başardı. Kill’em All ve sonraki albümlerdeki şarkılarda, Nothing Else Matters, My Friend of Misery gibi istisnalar da olmasına karşın Hetfield ritm gitar çalmayı sürdürdü ve genellikle şarkıların solo kısımlarını Hammett’a bıraktı.

Sahnede geçirdiği uzun yıllar içinde o kadar çok defa sakatlanan Hetfield, Montreal‘de gerçekleşen 1992 yılındaki Guns N’ Roses/Metallica turunda Fade To Black adlı şarkıyı çalarken, yerleri değiştirilmesi gereken lakin eski yerlerinde unutulan bir dizi havai fişeğin patlaması sonucunda, sol kolunda 2. ve 3. dereceden ağır yaralarla hastaneye kaldırıldı. Keza 1994 yılında geçirdiği motorsiklet kazasının sonucu olarak kafasına otuzun üstünde dikiş atılan müzisyene, menejeri göre “turnelerin gerçekleştiği dönemlerde, sık sık düşüp konserlerden geri kaldığı için” kaykay kullanım yasağı getirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Johann Wolfgang von Goethe

Uzun yıllar baştan başa alkolizm sorunları ile boğuşan Hetfield, St. Anger albümü öncesinde geçirdiği yoğun terapiler sonucunda bu sorunundan kurtuldu. 2004 yılında, Joe Berlinger ve Bruce Sinofsky göre prodüksiyonu yapılan ve yönetilen, grubun yirmi yılı aşan müzik hayatından esintiler içeren belgesel filmi Some Kind of Monster’da alkolizm sorunlarından da laf eden Hetfielındaki pek fazla iddaya ve meçhul konuya açıklık getirdi.

17 Ağustos 1997 tarihinde dünya evine girdiği eşi Francesca Tomasi ile olan birlikteliğinden Cali, Castor ve Marcella adlı üç çocuk sahibi olan Hetfield, gruptan arta kalan zamanlarında avlanma, kayak, kaykay ve su kayağı gibi sporlarla uğraşmakta ve de 1963 yılına ait gitarlardan oluşan geniş koleksiyonuna eklemekler yapmaktadır.

Diskografisi

Kill ‘Em All (1983)

Ride the Lightning (1984)

Master of Puppets (1986)

..And Justice for All (1988)

Metallica (1991)

Load (1996)

ReLoad (1997)

St. Anger (2003)

Death Magnetic (2008)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı