J

James McKinsey

James McKinsey Biyografisi

McKinsey, uluslararası yönetim hizmetleri sunan bir şirketidir. 1926 yılında James McKinsey tarafından Chicago’da kurulmuştur.

James McKinsey, 4 Haziran 1889 tarihinde Missouri, ABD’de James Madison McKinsey ve Mary Elizabeth (Logan) McKinsey’nin oğlu olarak doğmuştur. Adi devlet okullarında okuduktan daha sonra Central Missouri Üniversitesi‘nden 1912 yılında Pedagoji lisansı ile mezun oldu. Mezun olduktan daha sonra Warrensburg Öğretmenler Koleji’nde bir öğretmen olarak atama aldı.

Bir yıl daha sonra hukuk okumak için Arkansas Üniversitesi‘nde Hukuk Fakültesinde eğitime başladı. 1914 yılında da St. Louis Üniversitesi’nde muhasebe eğitimi aldı ve mezun olunca St. Louis Üniversitesi’nde muhasebe eğitimi öğretim görevlisi oldu. 1917’de Felsefe Lisansı (B.Phil.) derecesini aldığı Chicago Üniversitesi‘ne girdi.

James McKinsey, I. Dünya Savaşı‘nda ABD Ordusu’nda tayin yaptıktan daha sonra, Chicago Üniversitesi‘ne döndü. 1919 yılında ticaret alanında yüksek lisansını elde etti ve Yeminli Mali Müşavir (CPA) sınavından geçti ve Illinois Eyaleti’nde yeminli parasal müşavir olarak çalıştı.

1917 yılında Chicago Üniversitesi‘nde başladığı muhasebe öğretim görevini 1935 yılına kadar devam ettirdi. 1926’da profesörlüğe yükseltildi. 1920-1921 yıllarında Columbia Üniversitesi‘nde ders vermiş ve 1921’de özel bir muhasebe uygulamasına katılmıştır. 1922’de birincil büyük çalışması olan Bütçe Denetimi’ni yayınladı

James McKinsey, Chicago’da 1926 yılında milletlerarası yönetim hizmetleri sunan bir şirket kurdu. “McKinsey & Company” adındaki bu şirket 1939 yılında her yerde yapılandırıldı. Chicago’da kurulan dünyanın ilk yönetim danışmanlığı şirketinin merkezi New York’ta bulunuyor. Dünya genelinde 60’tan pozitif ülkede ofisi ve toplamda 10 binden fazla çalışanı vardır. McKinsey’nin Türkiye’de ise Ankara ve İstanbul’da olmak üzere 2 ofisi bulunuyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nuri Demirağ

McKinsey, tecrübeli yöneticiler yerine yeni üniversite mezunlarını işe alan ilk idare danışmanıydı. 1980 ve 1990’larda, işyeri milletlerarası olarak genişledi ve yeni kullanım alanları kurdu. 1951’de 88, 2000’lerin başındaysa 7700 personeli vardı, 2018 yılında da 27.000 personeli vardır.

Yaptığı işler ve meslek ortakları konusunda ketumluğuyla aşina McKinsey’nin internet sitesinde “büyümenin teşvik edilmesini ve idareli fırsatların kullanımını” amaçlayan stratejiler ve kullanmak için hükümetlerle birlikte çalıştıkları belirtiliyor.

McKinsey’nin daha önce danışmanlık yaptığı ülkeler aralarında Lübnan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Pakistan, Myanmar, Porto Riko ve İngiltere de var.

James McKinsey, 30 Kasım 1937 tarihinde Şikago, Illinois, ABD’de zatürreden 48 yaşında ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı