J

James Parkinson

James Parkinson Biyografisi

Kendi adıyla anılan asap sistemi hastalığını (Parkinson)tanımlamıştır.
James Parkinson, 11 Nisan 1755 tarihinde Londra yakınlarındaki Hoxton Square’de doğmuştur. Ayrıca eczacı hem de cerrah olan babasının yanına yetişmiştir. James Parkinson 1784’te cerrah lisansı edindi. o zamanlar cerrahlıktan ayrı bir iş olarak aşina hekimlik(=physician) yapmak için gerekli lisansı edinmemiştir. Tüm yaşamı boyunca Hoxton’da çalışmış, keza eczacılık yapmış, kimya ve paleontoloji ile de uğraşarak bu konularda kitaplar yazmıştır.

Geliri düşük yurttaşlarının kollanması, desteklenmesi gerektiğine inanmakta ve bu konuda yeterli önlemler almayan Hükümeti eleştirmekteydi. Çoğu sosyal ve devrimci harekete katılmış, Fransız Devrimi’nin esin kaynağı olmasını savunmuştur. Fransız Devrimi’ni izleyen yıllarda yirmi kadar politik broşür yayınlamış, radikal sosyal reformların yapılmasını istemiştir.

Avam Kamarası’nda halkınimlerde herkesin oy kullanmasını savunmuştur. Çoğu kuytu politik derneğe aza idi. 1794’te Kral III. Jorj’un öldürülmesi için kurulduğu ileri sürülen bir örgütte rol aldığı iddiasıyla sorgulanmıştı. Kendisi tevkif edilmemişti fakat çoğu arkadaşı beraat etmeden önce bu uydurma suçlamalar sebebiyle uzun süre hapiste tutulmuşlardı.

1817 yılında yazdığı “Lahza Essay on the Shaking Palsy” (“Titremeli Felç Üzerine Bir Deneme”) adlı bir kitapçıkta tanımladığı asap sistemi hastalığı bugün onun adıyla “Parkinson hastalığı” olarak anılır.

Parkinson’ın, “hasta atıl, hatta desteklenmiş durumdayken bile, azalmış kas kuvvetleriyle birlikte görülen istemsiz titremeler; gövdeyi öne eğme ve yürümekten koşmaya geçme eğilimi; duyulara ve akla ilişkin herhangi bir bozukluk görülmemesi” biçiminde tanımlamış olduğu rahatsızlık, genellikle 50-60 yaşlarında ortaya çıkan bir sinir sistemi bozukluğudur.

James Parkinson, 21 Mayıs 1783 tarihinde Mary Dale ile evlendi 8 çocuğu oldu.

James Parkinson, 21 Aralık 1824 tarihinde Londra’da 69 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Mattis
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı