J

Jan Böhmermann

Jan Böhmermann Biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la ilgili şiiri sebebiyle Türk Hükümetinin Almanya’dan yargılanmasını talep ettiği Alman komedyendir.

Jan Böhmermann, 23 Şubat 1981 tarihinde Almanya’nın Bremen şehrinde doğmuştur. 1997 senesinde Bremen’de yayın yapan Die Norddeutschegazetesinde köşe yazarlığına başladı.

Jan Böhmermann, 1999 yılında Radio Bremen’de yazarlık ve sunuculuk yapmaya başladı. Değişik radyo istasyonlarında ve RTL, WDR ve ZDF gibi televizyon kanallarında programlar hazırladı.

Jan Böhmermann 31 Mart 2016 tarihinde Almanya devlet televizyon kanalı ZDF’de yayımlanan programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a hakaretler taşıyan bir şiire yer vermiştir. Schmähkritik (Argo eleştiri) olarak değerlendirilen bu metin ve manzara hakkında, 20 şikâyet sonrası “Yabancı bir devlet adamını küçük düşürmek” ve “Yabancı bir devletin sembollerini aşağılamak” suçlamalarıyla Alman Cinayet Kanunu’nun 103. ve 104. maddeleri zarfında soruşturma başlatıldı. ZDF kanalı, programı yayın ilkelerine tutarsız olduğu gerekçesiyle yayından kaldırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la ilgili şiiri sebebiyle Türk Hükümetinin Almanya‘dan yargılanmasını talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan hem Böhmermann hakkında Alman Suç Oluşturan Kanunu’nun 185. maddesine tarafından hakaretten nedeniyle Mainz Savcılığında davacı oldu.

2015 yılında da Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis hakkında yayınladığı video klip ile de durum olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın şikayeti sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten hakkında soruşturma başlatılan Alman komedyen Jan Böhmermann için 4 ekim 2016 tarihinde Alman savcılığı takipsizlik kararı verdi.

16 Mart 2017 tarihinde dünya şampiyonu Türk boksör Ünsal Arık‘ı programına konuk olarak çıkarttı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Josef Stalin
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı