J

Janis Joplin

Janis Joplin Biyografisi

Janis Lyn Joplin, Amerikalı şarkıcı, besteci ve düzenleyen.

19 Ocak 1943 tarihinde Port Arthur, Teksas‘ta, çalışan bir ailenin birincil çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir rafineri kasabasında büyüyen Janis, yeni tanıştığı herkes göre sıradışı biri olarak nitelenirdi. Gençlik yıllarında ressam kişiliğini farkeden ailesi, onu bu alanda kendini geliştirmesi için özendirme etti. 14 yaşına geldiğinde toplum tarafından sıradışılığı yüzünden dışlanmaya başlayan Janis, kendini müziğin ve sanatın içinde gizlemeye karar verdi. 18 yaşına geldiğinde, Teksas’taki çoğu yerel klüpte sahne almaya başladı. Daha sonraları blues müziğine olan ilgisinin tükendiğini düşünerek, Lamar State College of Technology‘e girdi. 1963 yılında okulunu bıraktı ve müzik kariyeri üstüne yoğunlaşmaya karar verdi.

1963 yılında otostopla geldiği California‘da hippi hareketine dahil oldu. Kısa zaman içinde San Francisco ve Venice Plajı’ndaki kafe ve klüplerin ayrıcalıklı bir müdavimi haline geldi. California’da geçirdiği iki yılın gerisinde kontrolünü büyük oranda kaybeden Janis, içki ve amfetamin kullanmaya başladı. Bu gidişe dur demek için Port Arthur’a geri dönerek, ayrıldığı okuluna bitmiş kaydoldu. Okulunda fazla başarılı olmasına karşın, bu doğrultuda gelişmekte olan hayatından hiçbir zaman tatmin duymadı.

Janis, küçük kasaba yaşamına üçgenin taban olmayan kenarı uyduramayacağını anlar anlamaz California’ya geri döndü. Burada, arkadaşı ve menejeri olan Chet Holmes göre Big Brother and the Holding Company adlı bir gruba solist olması için önerildi. Bu grupla çalışmaya başlayan Janis, 1967 yılında sahne aldıkları Monterey Uluslararası Pop Festivali‘nde, bir blues klasiği olan “Ball and Chain” ile izleyenleri büyüleyerek, grubun ilgi odağı olmasını sağladı. Bu performans ardından aldıkları albüm teklifini geri çevirmeyen grup, 1968 yılında ilk albümünü yayınladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jack Kilby

1968 yılında, grubun menejerliğini üstlenen Albert Grossman, Columbia Records plak şirketiyle bir anlaşma imzalamayı başardı ve benzer sene grubun “Cheap Thrills” albümü bu şirketin etiketi ile yayınlandı. Bu albümde, “Piece of My Heart“, “Ball and Chain” ve “Turtle Blues” gibi klasikleşmiş blues şarkılarının canlı versyonları da yer almaktaydı. Bu albümün başarısı bir uçtan bir uca sekiz hafta boyunca listelerde üstteki sıralarda kalmayı başaran grubun adı artık “Janis Joplin with Big Brother and the Holding Company” olarak anılmaya başladı.

sırt sırta gelen büyük başarılar, grubun uyuşturucu ve alkolle olan bağını daha da arttırdı, sıklıkla fiyatı yüksek uyuşturucularla yapılan alemler grubun performansını ve meslek ilişkilerini kötü yönde etkiledi. 1968’in sonunda, Big Brother and the Holding Company son bir performans gerçekleştirdikten sonradan dağıldı.

Sonraki yıl kariyerine kimsesiz devam etme kararı alan Joplin, 1969 yılının Haziran ayında gerçekleştirilen Woodstock festivalinde sahne alarak bitmiş büyük bir alkış toplamayı başardı. Blues’un yanına caz müziğine de herzaman alaka duymuş olan Joplin, benzer yıl “The Cozmic Blues Band” i kurdu ve “I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama!” albümünü yayınladı.

Kazandığı başarılarla birlikte gelişen stresini bastırmak isteyen Joplin, eroin kullanmaya başladı ve kullandığı diğer uyuşturucuların ve alkolün miktarını gün geçtikçe arttırdı. 1969 yılının sonunda bu gidişatının doğru olmadığını farkederek tüm bağımlılıklarına son verdi ve yeni bir başlangıç yapmak için “The Full Tilt Boogie Band” adlı grubu kurdu.

1969 yılında, “Pearl” albümün kayıtları için stüdyo çalışmalarına başladı fakat, gereksinim duyduğu ilhamı bulmak için baştan eroine başvurdu. 4 Ekim 1979 günü, demin 27 yaşındayken, Los Angeles‘taki Landmark Motor Hotel‘de aşırı dozda eroin yüzünden hayatını kaybetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Johann Strauss II

Ölümünün peşinde yayınlanan albümünde bulunan “Me and Bobby McGee” ve “Mercedes Benz” gibi şarkıları ile haftalarca listelerde üst sıralarda yer aldı.

Janis Joplin, yaşadığı zamanda olduğu gibi günümüzde de, gelmiş geçmiş en iyi bayan blues şarkıcılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı