J

Jason Statham

Jason Statham Biyografisi

Lock, Stock and Two Smoking Barrels, Crank, Transporter filmleri ile adını duyuran İngiliz sinema oyuncusu.
12 Eylül 1972 tarihinde, Sydenham, Londra’da doğan meşhur aktör, ailesinin mesleği sebebiyle cadde tiyatrosu ile erken yaşlarda tanıştı. Müzik ve tiyatro ile ilgilenmiş olsa da genç yaşta kendisini spora yönlendiren Statham, bilhassa dövüş sporları ve dalgıçlıkla ilgilendi. İngiliz ulusal dalış takımının bir üyesi olarak katıldığı turnuvalarda dünya 12.liğine dek yükseldi.

1998 yılında, French Connection adlı giyim markasının modelliğini yaparken İngiliz yönetmen Guy Ritchie ile tanıştı. Ritchie, yeni çekeceği Lock, Stock and Two Smoking Barrels adlı film için sokak serserisi rolünü oynayacak bir aktör arıyordu; Statham ise gençliğinde para kazanmak için sokaklarda taklit ürünler satmıştı. Bacon (ing; domuz pastırması) karaktehem gişede ayrıca de eleştirmenler bazında büyük ilgi fark etti ve Statham’ın oyunculuk kariyeri bu nedenle başlamış oldu.

2000 yılında, baş rollerini Brad Pitt ve Benicio Del Toro ile paylaştığı, gene bir Guy Ritchie filmi olan Snatch’te Turkish (ing; Türk) adlı karakteri oynadı. Türk Havayolları seferini sırasında, gökyüzünde doğduğu için bu adı alan Turkish karakteri sinema seyircileri göre çok beğenildi ve Snatch filmi 80 milyon dolar hasılat yaparak sanatçı oyuncunun kariyerini güçlendirdi.

2001 yılında, Ghosts of Mars filminde rol aldı. Dog Soldiers filmindeki başrol teklifini uğruna geri çevirdiği bu film, ne yazık ancak gişelerde beklenen hasılatı yapamadı. Benzer sene,  Jet Li ile başrollerini paylaştığı The One adlı filmde Ajan Evan Funsch karakterini canlandırdı.

2002 yılında, daha sonra iki de devam filmi çekilen Transporter filminde, Frank Martin rolüyle baş rolü oynadı. Transporter, Statham’ın dövüş sanatları eğitimini sahneleme şansı bulduğu birincil film olacak ve devamı da gelecekti. Devam filmleri olan Transporter 2, 2005 yılında, Transporter 3 ise 2008 yılında sinemaseverlerle buluştu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Johann Strauss I

2003 yılında The Italian Job, 2004’te Celluar ve 2006’da başrolünü oynadığı ve 2009 yılında devam filmi de çekilen Crank ile kariyerine devam etti. Artık vefalı bir hayran kitlesi kazanmıştu. 2005 yılında, üçüncü kez Guy Rithcie ile beraber çalışma şansını yakaladığı Revolver filminde başrolü oynadı. Revolver, Rithcie’nin olgunluk dönemi denilebilecek bir zamanda çekilmesine karşın ayrıca gişe hasılatı hem de eleştirmenlerin kalemlerinde yönetmenin birincil iki filminin gölgesinde kaldı.

Jason Statham, Crank ve Transporter serilerindeki aksiyon ve dövüş sahnelerinde ve The Italian Job filmindeki otomobil sahnelerinde az kalsın hiç dublör kullanmadı. Hollywood da, aksiyon filmlerinde yardımcı oyuncu kullanmayan ender oyunculardan birisi olan Statham yardımcı oyuncu kullanmamasının nedeni; “Otomobil ve dövüş sahnelerinde kendime güvenirim çünkü, bunlar hakiki hayatta da başıma gelen olaylar” olarak belirtti.

2008 yılına gelindiğinde, Armond White gibi eleştirmenler tarafından yaptığı işler yeni ve devinimsel pop-art örnekleri olarak anıılmaya başlanmıştı. Benzer sene başrollerini oynadığı Death Race ve Transporter 3 ile beraber Statham da bu övgüye değerinde olduğunu kanıtladı.

Jason Statham’ın vizyona girmeyi bekleyen üç filmi var; Jasper karakterini canlandırdığı 13, Jet Li ile beraber üçüncü kere kamera karşısına geçmeyi planladığı ve kadrosunda Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone gibi aksiyon filmlerinin emektar oyuncularını barındıran The Expendables ve son olarak daha çekim aşaması başlamamış olan Blitz.

Gösterime Girmiş Olan Filmleri; Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998), Snatch. (2000), Turn It Up (2000), Ghosts of Mars (2001), The One (2001), Mean Machine (2001), The Transporter (2002), The Italian Job (2003), Cellular (2004), Collateral (2004), London (2005), Transporter 2 (2005), Revolver (2005), Chaos (2005), The Pink Panther (2006), Crank (2006), In the Name o), The Bank Job (2008), Death Race (2008), Transporter 3 (2008), Crank: High Voltage (2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   John Lithgow

Gösterime Girmeyi Bekleyen / Yapım Aşamasındaki Filmleri; 13 (2010), The Expendables (2010), Blitz (2010), Pretty, Baby, Machine (2010), The Mechanic (2010), The Brazilian Job (2011)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı