J

Jason Tahinci

Jason Tahinci Biyografisi

Pistlerdeki tek Türk GP2 pilotu.
Jason Tahinci, 29 Ekim 1983‘te İngiltere‘nin Bristol kentinde doğdu. 1994 yılında Gökdil Koleji’nden ve 2001 yılında Koç Özel Lisesi’nden mezun oldu. acilen İngiltere’nin Bath kentinde University of Bath’ta Otomotiv Muhendisliği Bölümünde okumaktadır.

Sporu seven bir ailenden geliyor olması onun da küçük yaştan beri spor ile ilgilenmesinde büyük rol oynadı. Eylül 1989‘da babası Mümtaz Tahincioğlu sayesinde ilk defa bir Go-Kart’a tanıştı. 1990 yılında yarışmaya başladı ve 1991 yılında şampiyonayı ilk olarak tamamladı. Bu başarısı 4 sene devam etti. Bu 4 sene içerisinde Hollanda’da katıldığı yarışmalardan birisinde 26 kişi arasından 7. oldu.

1995 yılında yarışmaya başladığı Promo katogorisinde, ablası Raina’dan daha sonra ikinci olarak bitirdi. 1996 yılında Türkiye Şampiyonasına bir yıl ara verip Hollanda Şampiyonası’nda 5 yarışa katıldı ve yarışmalardan birinde 24 kişi arasından 5. oldu. Ertesi sene Türkiye Şampiyonalarına geri döndü ve 19971998 seneleri Promo Kategori Şampiyonu oldu. Aynı sezon Avrupa Junior kategorisi şampiyonalarına katıldı ancak sağlık durumu sorunları ve teknik arızalar sebebiyle başarılı olamadı.

1999 senesinde yarışmaya katıldığı Super kategorisini kazanan olarak bitirdi. Aynı başarıyo 2000 senesinde de gösterip 8 defa Türkiye Karting Şampiyonu oldu. İlk kez 2000 senesinde Türkiye Formula 3 Şampiyonasına katıldı ve 2.likle bitirdi. Arkasından katıldığı 6 yarışın dördünü 1.lik, diğerlerini de ikincilik ile bitridi.

Eğitimine siklet veren Jason Tahinci’nin hedefi bir Formula 1 pilotu edebilmek.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jean François Portaels
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı