J

Jay Baruchel

Jay Baruchel Biyografisi

Million Dollar Baby, Knocked Up, Tropic Thunder, She’s Out of My League gibi Holywood’un son yıllarda çıkarttığı kayda değer aksiyon ve komedi filmlerinde rol almış olan Kanada’lı sinema oyuncusu ve seslendirmen. Son olarak Nicholas Cage ile beraber The Sorcerer’s Apprentice filminde rol almıştır.
Jonathan Adam Saunders Baruchel veya Holywood’daki adıyla Jay Baruchel,9 Nisan 1982 tarihinde, Ottawa, Ontario, Kanada’da dünyaya geldi. Antika satıcısı bir baba ve yazar bir annenin oğlu olan Jay, Montreal, Quebec’de, kızkardeşi Taylor ile beraber büyüdü.

Baruchel’in rol aldığı birincil yapımlar, 1996 tarihli T.V. dizisi My Hometown ve 19971998 yılları aralarında sunuculuğunu yaptığı Çocuklar İçin Popüler Makineler adlı programlar oldu. 1999 yılında Running Home adlı sinema filminde ufak bir rol alarak beyazperdeye macerasına başlayan genç oyuncu, 2000 yılında rol aldığı Oscar’lı müzikal film Almost Famous sayesinde adını duyurmaya başladı.

2002 yılında The Rules of Attraction, 2003 yılında Nemesis Game adlı yapımlarda rol alan genç oyuncu, 2004 yılının en çok ses getiren filmlerinden birisi olan Million Dolar Baby’nin kadrosunda kendisine yer bulmayı başardı. Filmin yönetmeni olan Clint Eastwood, Oscar töreninde yapıtığı konuşmada filme olan katkılarından dolayı Baruchel’a teşekkür etti.

2007 yılında Knocked Up adlı komedi filmi ve benzer kadro ile çekilen Jay and Seth vs. The Apocalypse adlı kısa filmde rol bölge Baruchel, 2008 yılının en sevilen absürd komedilerinden birisi olan Tropic Thunder’da Kevin Sandusky karakterini canlandırdı.

2010 yılında How to Train Your Dragon adlı animasyonun seslendirme kadrosunda bulunan başarılı oyuncu, son olarak The Sorcerer’s Apprentice adlı filmde Nicholas Cage ve Alfred Molina ile beraber rol aldı. Baruchel’in kesinleşmiş projeleri arasında 2011 yılında vizyona girmesi beklenen Johnny Klutz yer almakta. Genç oyuncu bu yapımda filme adını veren başrol karakterini canlandıracak.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Jeffrey
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı