J

Jean Baptiste Joseph Fourier

Jean Baptiste Joseph Fourier Biyografisi

Jean Baptiste Joseph Fourier, 21 Mart 1768 tarihinde Auxerre, Fransa’da bir terzinin oğlu olarak doğmuştur. Annesi Edmée Germaine Lebègue, babası Joseph Fourier’dir. Jean Babtiste Joseph Fourier Babasının ikinci evliliğinden on iki kardeşten dokuzuncusudur. 9 yaşında annesini ve 10 yaşında da babasını kaybedince Auxerre’deki askeri okula gönderildi.
Jean Baptiste Joseph Fourier, 1780 yılında École Royale Militaire of Auxerre okuluna başladı. İlk başta edebiyat ile ilgilenirse de 13 yaşında matematiğe ilgisi başlar. 1787 yılında papazlık eğitimi almaya karar verir. Fourier papazlığı gerçekten isteyip istemediğinden belirli değildir. Matematiğe ilgisi devam etmektedir. Bir mektubunda “dün 21 yaşıma bastım, Isaac Newton ve Blaise Pascal benim yaşıma gelmeden önce pek çok kayda değer buluş yapmıştı” diye yazmaktadır.

21 yaşında iken 1789 yılında papazlık okulundan ayrılır. Royal Bilimler akademisine bir alıştırma sunar. 1790 yılında bir kolejde matematik öğretmenliğine başlar. Bu zamana dek içinde dini bir yaşam mı sürecek yahut matematik araştırmalarına mı devam edeceği konusunda içinde defalarca bir bocalama vardır. Ancak bunlardan hiç birini yapmaz ve 1793 yılında delice bir şey yapar ve politikaya atılıp, yerel ihtilal komitesine katılır. Jean Baptiste Joseph Fourier Fransız Devrimi esnasında Fransa’da başlayan terörden mutsuzdur ve komiteden istifa etmeye kalkar ancak o zamanda bu aşamada terketmek imkânsızdır.

Köklü Değişiklik hareketlerinde çok karışık ve çok birbiriyle tartışma eden benzer amaca çalışan fazla sayıda gruplar vardı. Jean Baptiste Joseph Fourier Orléans’da iken bir grubu savunur. Bu durum fazla fena sonuçlar doğurur. Auxerre’ya dönder ve komiteyle çalışmaya devam eder ve kolejde de öğretmenliğini sürdürür. 1794 yılında Orleans olaylarından nedeniyle tutuklanır ve hapse konur. Fourier giyotine gönderilmekten çok korkar, şansı iyi gider ve Maximilien Robespierre’nin kendi kendine giyotine gitmesinden sonradan politik değişiklikler olur ve hür kalır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jonathan Rhys Meyers

Hapisten çıktıktan sonradan, École Normale’de ve École Polytechnique’te matematik öğretmenliği yaptı. Denklemler kuramı ve uygulamalı matematikte bazı araştırmalarda bulundu. Fourier serilerini ve Fourier analizini oluşturdu.

1798 yılında Napolyon Bonapart Mısır’a bu vesileyle, Jean Baptiste Joseph Fourier’i de yanında aldı ve onu bilim heyetinin başına atadı. Yukarı Mısır’da araştırma yapma, kayıtları, yazıları tahlil ve tapınaklarda araştırma yapmalarını istedi.

1801 yılında Mısır‘dan Fransa‘ya dönen Jean Baptiste Joseph Fourier‘e Napolyon Bonapart tarafından idare görevleri verildi. 1803 yılında Baron unvanını aldı. Isı taşınımının matematiksel esasları üstüne araştırmalar yaptı.

En önemli çalışması “Isının Analitik Kuramı” adlı yapıtıdır. Bu yapıtı 1807 yılında Akademiye sundu. Eser çok tartışıldı ve beğenilmedi. 1812 yılındaki ödül için başka bir alıştırma sunması istendi. Jean Baptiste Joseph Fourier bu ödülü aldı. Ama daha önce sunduğu çalışmasının dönmesine çok kırıldı. Onun tartışmasız olan eseri, halen yaşayan Fourier analizidir. 1807 yılında kaleme aldığı eseri nihayet 1822 yılında yayımlandı. Fourier’nin ısı iletimi konusundaki araştırmalarının, fizik ve matematiğin gelişimine büyük katkıları olmuştur.

İktidarların kesintisiz el değiştirmesi ve iki taraflı ihtilaller Fourier’yi kuvvet durumlara soktu. Bu çalkantılı dönemlerden sonra eşyalarını rehine verecek kadar fena durumlara düştü. İstatistik Bürosuna müdür olarak atandı. 1816 yılında Akademiye aza seçilmesine hükümet tepki gösterdi. Fakat ertesi yıl aza seçilebildi.

Fourier en önemli çalışmasını 1808 yılında yapmıştır. Kendi adı verilen meşhur Fourier serilerinin de içinde bulunduğu bir makaleyi yayınlama için verir.

Fakat arasında Pierre-Simon Laplace, Joseph-Louis Lagrange gibi ünlülerin de bulunduğu öyle fazla matematikçi ile aralarında akıl ayrılıkları oluşur ve 1811 yılında o çalışmasından dolayı bir ödül verirler.

Jean Baptiste Joseph Fourier, 16 Mayıs 1830 tarihinde Paris, Fransa’da bir yürek hastalığından 62 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Franco

Jean Baptiste Joseph Fourier’e ana ününü veren şey bulduğu fourier analizidir. Fourier analizleri kullanarak yapılan işlem sonuçlarıyla fonksiyonların frekansı belirlenebilir. Günümüzde Asterosismoloji, mühendislik, kuantum mekaniği alanlarında titreşim analizlerinde, bilgi, sinyal işlemede ve çoğu alanda fourier serileri kullanılır.

Doğadaki bütün periyodik fonksiyonlar, birbirine dikey iki bambaşka periyodik fonksiyonun büyüyen frekanslardaki değerlerinin dikey toplamı şeklinde gösterilebilir. Fourier bu toplamı sinüs ve kosinüs fonksiyonlarını kullanarak göstermiş ve devirli bir f(t) fonksiyonunu sinüsoidal fonksiyonların toplamı şeklinde ifade etmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı