J

Jean de La Fontaine

Jean de La Fontaine Biyografisi

17. yy şiirine damgasını vurmuş meşhur fabl yazarı.
Jean de La Fotaine, 8 Temmuz 1621‘de Fransa‘da Chateau-Therry’de doğdu. Babası Charles de La Fontaine, bir düke ait Chateau-Thierry’de polis muaviniydi. Annesi Françoise Pidoux ise orta halli bir aileden gelmekteydi. La Fontaine, ailenin en büyük çocuğu idi. Reims’de eğitimine başladıktan sonra 1641 yılının Mayıs ayında Saint-Magloire Okulu’na geçti. Avukat olma yolunda eğitimine devam etti.

1647 yılında babasının isteği üzerine 14 yaşında olan Marie Héricart ile evlendi. Marie, genç ve güzel olmasına rağmen La Fontaine’nin sevgisini kazanmayı başaramadı. Etrafda dedikoduların artması üstüne La Fontaine, bir süreliğine evden uzaklaştı. Bundan sonra hayatını Paris‘te geçirmeye devam etti. Karısı ise Chateau-Thierry’de kaldı. Tek oğulları ise annesinin yanına eğitim almaya başlamıştı.

La Fontaine, evliliği bozulmadan önce de Paris’e birkaç defa gitmişti oysa o zamanlar Paris hemen şimdi gelişmekte olan küçük bir yerdi. Şair François de Malherbe’nin şiirleri ile tanışmasıından daha sonra içinde fantastik bir edebiyat aşkı doğmuştu. 1654 yılında birincil tercüme eseri “Eunuchus of Terence” yayımlandı. Bu çeviriden aldığı bir arz parayı ailesine gönderdi. Ama Paris’te kendi fiziksel durumu hiç iyi değildi. Hatta kendine ait bir takım eşyaları elden içeri almamak durumunda kalmıştı. Kısa bir vakit sonradan kısa bölümlerden oluşan baladı “Les Rieurs de Beau-Richard”ı yazdı.

Şanssızlığı ve yoksulluğu onu yazmaya daha da itiyordu. Kısa zaman içinde yazdığı şiirlerin ve baladların sayısı arttı. 1673 senesinde tanıştığı Madam de La Sabliére, onun hayatının değişmesini sağladı. Bu zamana değin Paris’te yokluk içinde şiirlerini yazar La Fontaine, bundan böyle Madam de La Sabliére’nin himayesine girerek, ilim adamları, felsefeciler ve meşhur yazarlarla tanışma fırsatı buldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Brown

Diğer yazarlar tarafından masal yazarı olarak görülse de La Fontaine’nin bir çok şiiri de bulunmaktadır. Yazdığı masallarda hayvanlara ahlaki değerler ve karakter karatarak bazı kişileri tenkid etmiş ve ahlaki dersler vermiştir. Edebiyatta tanı ve intak sanatını kullanmıştır. Bu stil eserleriyle döneminde geç üne kavuşan La Fontaine, eserlerinde iyi ile kötüyü ayırt edici şekilde belirtir.

La Fontaine’nin masalları toplamda 238 adet olup, bunlar 12 kitapta toplanmıştır. 1668‘de basılan birincil kitapta toplam 124 masal vardı. İkinci cild 1678‘de en son kitap ise 1694‘te basılmıştı. Masal ve şiirlerinin yanında roman ve piyes çalışmaları da olmuştu. 1695 yılında “Kontes” adlı şiirli hikayesi doğruca Fransız Akademisi’ne kabul edilmişti. Kısa bir zaman sonra 13 Nisan 1695‘te Paris‘te öldü.

Eserleri Türkçe’ye Recaizade Mahmut Ekrem, Tevfik Fikret ve Orhan Veli Kanık tarafından çevrilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı