J

Jean François Portaels

Jean François Portaels Biyografisi

Belçikalı oryantalist ressamdır.

Jean François Portaels, 3 Nisan 1818 tarihinde Belçika’da Vilvoorde şehrinde doğmuştur. Babası varlıklı bir bira üreticisi idi. Brüksel’de Académie Royale des Beaux-Arts’de yönetmen Francois Navez’den eğitim aldı. 1841 yılında Paris’e gitti, Paul Delaroche’nin atölyesine kabul edildi.

1842 yılında Belçika’ya döndükten daha sonra, Grand Prix de Rome ödülünü kazandı. sonra İtalya, Yunanistan, Fas, Cezayir, Darı, Lübnan, Judaea (Yahudiler), İspanya, Macaristan ve Norveç‘te yolculuk etti ve 5 takvim gezisinden egzotik resimleri için ilhamlar alarak 1847 yılında döndü. 1847 yılında Henri Vanderhaert yönetiminde ki Academy Ghent’e girdi.

Jean François Portaels, hoca olarak ressamlar Léon Frédéric, Emile Wauters, Theo van Rysselberghe ve Edouard Agneesens, heykeltıraş Charles van der Stappen ve Jacques de Lalaing ile mimar Charles Licot gibi sanatçıları yetiştirdi.

jean-francois-portaels-self-portrait.jpg =otoportresi

Jean François Portaels, Brüksel’de bulunan Académie Royale des Beaux-Arts’de (Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi) bir dönem idare de yapmıştır. 1851 yılında Leopold Nişanı verildi.

jean-francois-portaels-1.jpg

Jean François Portaels, 1849 yılında Académie Royale des Beaux-Arts’de idareci olan François Navez‘in kızı ile evlendi. 1850 yılında Brüksel‘e yerleşti. 1850 yılında Belçika’da Brüksel Akademisi’nin direktörlüğünü almayı çok istedi fakat alamadı.

jean-francois-portaels-2.jpg

Jean François Portaels, 1852 yılında Brüksel’de özel bir sanat okulu açtı. 1874 yılında Fas’a gitti. 1878 yılında döndüğünde tüm isteği ve hırsı tamamen Académie Royale des Beaux-Arts’de direktör oldu.

Portaels son derece üretken bir sanatçıydı.

jeanfrancois-portaels-femme_orientale.jp

Jean François Portaels, 8 Şubat 1895 tarihinde Schaerbeek, Belçika’da 77 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   James Watt
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı