J

Jean Honore Fragonard

Jean Honore Fragonard Biyografisi

Fransız Rokoko tarzında sanatkâr ve gravür sanatçısıydı.

Jean Honore Fragonard, 5 Nisan 1732 tarihinde Grasse, Fransa’da doğmuştur. İtalyan kökenli ailesi François Fragonard, Françoise Petit; iflaslarına sebep olan bir davayı peşine düşüp takip etmek amacıyla, 1750 yılında Paris’e taşındı. Bir zaman Paris noterine çıraklık yaptıktan daha sonra Jean Honore Fragonard, François Boucher‘in öğrencisi olmuş ve Boucher’in fotoğraf tarzını kavramsal olarak geliştirmiştir.

1752 yılında Putlara Kurban Edilen Jeroboam adlı yapıtıyla Fransız Akademi’nin verdiği ödül olan Prix de Rome ödülünü kazandı ve Carle Van Loo’nun öğrencisi oldu, Lepicie ve Dandre Bardon’un derslerinden faydalandı. Eğitimine Roma‘da devam etti. Geri döndüğünde Koresos ve Kallirrhoe isimli tablosundan nedeniyle Akademiye alındı. Burada Rembrandt, Giovanni Battista Tiepolo ve özellikle Peter Paul Rubens gibi ustalardan etkilendi.

1756 yılında Fransız Akademisi’nin yatılı öğrencisi olarak Roma’ya gittiğinde ressam Hubert Robert ve Saint-Non rahibi Jean Claude Richard ile tanıştı, rahip onlara Villa’da bir zaman kalma imkanı sağladı. sonradan da onları Napoli ve Sicilya’ya götürdü. Birlikte iki yıl Roma çevresinde dolaşıp hayranlık duyduğu görünümlerin ve yıkıntıların etkileyici taslaklarını çizen Jean Honore Fragonard, Paris’e döndüğünde, 1765 yılı Sergisi’ne katılarak Callirrhoe adlı çalışmasıyla büyük başarı kazandı. Bu yapıtın aleyhinde hayranlık duyanların arasında yazan Denis Diderot da vardı. Kendisinden beklenen şekilde tarihi resimler yapmayı reddetti. Onun yerine Madame de Pompadour’un opera oyuncusu kızlarının evini süsledi. Aşk sahneleri, Değişik yağlı badana, guaj ve suluboyalar, portreler, manzaralar, çocukluğu ve gençliği yansıtan zarif resimler yaptı.

1773 yılında maliyeci Bergeret ile yaptığı ikinci İtalya yolculuğunda da kara kalemle üretilmiş o kadar fazla desen hazırladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   John Boyega

Aile hayatına ait sahneler çizerek Jean-Baptiste Greuze ile bir çeşit yarışmaya girdi. Genç Anne, Mutlu Doğurganlık, Dadıyı ziyaret üstelik bunların yanısıra onlar gibi dokunaklı olmayan ince, nükteli eserleri vardır. Modelin başlangıcı, Sürgü, Kaçamak, Öpücük, Çörek, Şahlanmış Roland, Miguel de Cervantes’in Don Kişot, Jean de La Fontaine’in Hikayeleri gibi eserleri resimledi.

Fragonar, minyatür ressamı olan Marie-Anne Gérard ile evlendi. Rosalie Fragonard adında, ileride en sevdiği modellerden biri haline gelen bir kızları oldu. Meşhur Young Girl Reading’de Rosalie’nin portresi yapılmıştır. 1776 yılında yaptığı Fransızca adıyla “La Liseuse” (Okuyan Genç Kız) adlı tablosu ABD’de Washington’da yer alan Ulusal Sanat Galerisindedir.

jean-honore-fragonard-young-girl-readingJean-Honoré Fragonard, Young Girl Reading, or The Reader – 1770

“Anlatım yönünden zengin başlar” ve “öbür ve acayip yüzler” çizmeye başlaması bu döneme rastlar. Tek ve hatasız fırça darbeleriyle yaptığı resimler Frans Hals’ın fırça kullanımını ve üslubunu anımsatır.

Jean Honore Fragonard’ın Banyo Yapan Kadınlar, vb. yapıtlarında, oynak ve ateşli bir mizacın, katı ve uyuşuk olan her şeye bir uçuculuk, bir saydamlık kazandırdığı görülür. jean-honore-the-bathers.jpg Resimlerde lirik, barok ve renkli bir anlatım egemendir. Belirgin fırça vuruşları, hareketli bir yaşamın dolambaçlarını ve burgaçlarını gözler önüne sererler. Pierre Beaumarchais, Giovanni Giacomo Casanova ve Restif de La Bretonne’un çağdaşı olan Jean Honore Fragonard incelikli ve hoşa dışarı giden konularıyla döneminin önde gelen ressamlarından sayılır.

Jean Honore Fragonard’ın egzersiz stili, Giovanni Battista Tiepolo stili gibi pul pul ve yumuşak fırça darbeleri ile yapılmıştır. Bu sebepten nedeniyle da çizdiği figürler François Boucher‘in resimleri kadar porselen görünümlü ve canlı değildir. Vahşi fırça darbeleri kısmen Frans Hals‘in eserlerini andırır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jacques Derrida

Jean Honore Fragonard‘ın Rokoko döneminin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen ve meşhur resimlerinden biri olan Salıncak adlı tablosu, Londra‘da Wallace Collection müzesindedir.

jean-honore-fragonard-salincak.jpgJean-Honoré Fragonard The Swing – 1767

Yaygın olan tarza bacak uydurup tarihsel fotoğraf bölümünü bırakarak, ziyafet, tutku ve Antoine Watteau stili olan neşelendirici hayat tarzı resimler yapmaya başladı. Jean Honore Fragonard, François Boucher ve Antoine Watteau‘nun yani sıra üç Fransız Rokoko ustasından biriydi.

Fransız Devrimi sırasında Paris’den Grasse’ye kaçarak kurtuldu. Beraberinde Kral XV. Louis‘in son metresi olan Madam du Barry için yaptığı ve Aşkın Genç kızların gönlünde gelişmesi temasını işlediği panoları da götürdü. Sonra bunlara bir yenisini ekledi. Geçen yüzyılın sonuna dürüst Fransa dışına satılan bu eserler bu gün New York’tadır.

Fransız Devrimi sırasında tuval ve dekorasyon resimlerinden elde etmiş olduğu bütün servetini kaybetti.

1791 yılında Paris’e dönen Jean Honore Fragonard önce Saint jürisi üyeliğine sonra da Louvre Konservatuarı üyeliğine getirildi. Son yıllarını bıkkınlık içinde geçirdi. Bu gün birçok şaheseri Louvre Müzesindedir.

Yeni alışılmış tarza bacak uyduramadığından unutuldu ve sefalet içinde öldü. Oğlu, Alexandre-Évariste Fragonard‘da usta ve heykeltraş oldu.

1769 yılında minyatür ressamı Marie-Anne Gérard ile evlendi. Rosalie Fragonard (d.1769-ö.1788) adında kızı, Alexandre-Évariste Fragonard (d.1780-ö. 1850) adında bir oğlu oldu.

Jean Honore Fragonard, 22 Ağustos 1806 tarihinde Paris, Fransa’da 74 yaşında ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı