J

Jean Pierre Jeunet

Jean Pierre Jeunet Biyografisi

Fransız yönetmen. Ayrıntılara verdiği tartma ve karakteristik stili ile dünya sinemasının manâlı yönetmenlerinden biridir. Filmografisinde, “Şarküteri”, “Kayıp Çocuklar Kenti”, “Alien Resurrection” ve “Kayıp Nişanlı” gibi birbirinden başarılı filmler yer alan Jeunet, “Tüm dünyada en büyük başarıyı kazanan Fransız filmi” olarak kabul edilen “Amelie”’nin de yönetmenidir.
3 Eylül 1953’te Fransa’nın Roanne-Loire kentinde doğdu. Sinemaya olan büyük ilgisi yönetmenliği kendi kendine öğrenmesine neden oldu.

Kariyerine televizyon reklamları ve müzik klipleri çekerek başlayan Jeunet’in sanatçı ve tasarımcı Marc Caro ile tanışması, sinema kariyeri için manâlı bir başlangıç oldu. İkili birlikte 2 kısa film çektiler. 1978 yılında çekilen “L’ Évasion”’ı, 1980 yılındaki “Le Manège” takip etti ve Le Manège ikiliye en iyi kısa film dalında César ödülü kazandırdı. Bu iki başarılı filmin gerisinde 1981’de Jeunet ve Caro, senaryo, kostüm ve prodüksiyon dizaynının ayrıntıları konusunda üstünde bir yıldan fazla çalıştıkları yeni filmleri “Le Bunker de la dernière rafale”’i çektiler. Bilim kurgu ve fantezi türünün bir kombinasyonu ağa düşürülmüş askerlerin paranoya doymuş dünyalarını konu alıyordu. Bu filmle Fransa’da hatrı sayılır bir galibiyet kazandılar ve birçok festivalden ödülle döndüler.

Jean Pierre Jeunet, daha sonra Marc Caro’dan bağımsız olarak 2 kısa film daha çekti: 1984 tarihli “Pas de repos pour Billy Brakko” ve 1989’daki “Foutaises”. Bu iki kısa film de ödüle doymadı ve Jeunet, Foutaises ile ikinci César ödülüne kavuştu.

1991 yılında Jean Pierre Jeunet ve Marc Caro yeni bir filmin hazırlığı için tekrar bir araya geldiler. “Delicatessen” (Şarküteri), doğaüstü bir başarı kazanarak, en iyi program metni ve en yi yönetmen dahil toplam 4 dalda César ödülü aldı. Delicatessen’in başarısı ikilinin 10 yıl dek uzun zaman hayalini kurdukları yeni projelerini hayata geçirmeleri için onlara şiddet verdi: “La Cité des enfants perdus” (Kayıp Kentin Çocukları). 1995’te tamamladıkları filmde ikili, dünyanın dört bir yanından manâlı sinemacılarla çalıştı. Amerikalı actör “Ron Perlman”, Şili doğumlu aktör “Daniel Emilfork”, Delicatessen filminde beraber çalıştıkları İranlı sinematograf “Darius Khondji”, İtalyan besteci “Angelo Badalamenti “ve Fransız moda tasarımcısı “Jean-Paul Gaultier”’den oluşan ekip “La Cité des enfants perdus” için bir araya geldi. Masalsı bir teması olan film, kullanılan efektlerle görsel olarak o dönemdeki teknolojinin üstüne çıktı. Bir Takım çevreler filmin çocuklar için fazla “Kara” olduğunu belittilerse de, Jeunet ve Caro bu yoruma, filmlerinin “Pinokyo” ve “Bambi” filmlerinden daha kara olmadığını söyleyerek cevap verdiler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Josh Hutcherson

Bu eleştiriler filmin büyük bir galibiyet kazanmasını ve ikilinin dikkHollywood’dan yapımcıların onları araması an meselesiydi.

1997’de, Jean Pierre Jeunet, Alien serisinin dördüncü filmi olan “Alien: Resurrection”’ı (Alien Diriliş) çekmek üzere, Fransa’dan ayrılıp, Marc Caro ve ekibindeki diğer tüm sinemacılarla Amerika’ya gitti.

Marc Caro’yla yaptığı ortaklıklardan daha sonra Jeunet, 2000 senesinde bizzat çekmeyi çok istediği ve senaryosunu Guillaume Laurant’la birlikte yazdığı yeni filmi için Fransa’ya döndü. Bu Nedenle, hayatı baştan başa gözlemlediği ve notlar halinde yazdığı zengin ayrıntılara yer verdiği, kendisinin de yaşadığı Paris banliyölerinden biri olan Montmartre’de çektiği son filmi doğmuş oldu: “Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain”(Amelie) . Audrey Tautou ve Mathieu Kassovitz’in rol aldıkları filmin başarısında Amelie karakterine bürünen Audrey Tautou ‘nun oyunculuğunun büyük payı oldu. 2001 yılında vizyona giren Amelie, Fransız sinema tarihine “Bütün dünyada en büyük başarıyı kazanan Fransız filmi” olarak geçti. Uluslararası bir fazla film festivalinde sayısız ödül topladı ve 4 dalda César ödülü aldı.

Jeunet, 2004’te Sébastien Japrisot’ın kitabından sinemaya uyarladığı “Un long dimanche de fiançailles”’i (Kayıp Nişanlı) çekti. Audrey Tautou ve Dominique Pinon’un başrollerini paylaştıkları filmde Amerikalı aktris Jodie Foster da rol aldı. Film büyük bütçesi ve kazandığı ödüllerle adından uzun vakit laf ettirdi.

Jean Pierre Jeunet halen, 2009’da gösterime gireceği açıklanan “Life of Pi” filmi üzerinde çalışmaktadı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı