J

Jehan Barbur

Jehan Barbur Biyografisi

Bütün adı Jehan İstiklal Barbur olan Jehan Barbur, 12 Nisan 1980 tarihinde Lübnan, Beyrut’ta doğmuştur. Hıristiyan Arap asıllı Türk şarkıcı-şarkı yazarıdır. Ailesi iç savaş nedeniyle Jehan Barbur az önce 2 yaşındayken Lübnan’dan İskenderun‘a göç etti. Ailesi İskenderun’da yaşamaktadır. Beyrut’ta doğduktan sonra tüm çocukluğu İskenderun’da geçmiştir. İlk ve orta eğitimini İskenderun’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için1998 yılında Ankara’ya gitmiştir.
Ankara’da Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve En Kültürü ve Edebiyatı bölümünde burslu olarak okudu ve 2002 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında amatör olarak tiyatro ve müzik ile ilgilendi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2002 yılında Ankara’dan istanbul’a taşınarak profesyonel müzik hayatına adım atmak için Canlı müzik yapılan mekanlara giderek müzisyenlerle tanışmaya çalıştı. 2004 – 2009 tarihleri aralarında, ilk olarak bambaşka gruplarda pop, caz tarzında repertuvarlarla vokalist olarak yer aldı.

Reklam cıngılları seslendi, birçok dizi ve sinema filmi müziğinin sözleri yazdı, yada sesiyle hayat verdi. (Bunlardan birkaçı; Günahım Neydi Allah’ım, Kadın Defalarca Haklıdır, Sır Gibi, Gökten Üç Elma Düştü, Cesaretin Var mı Aşka, Asi, Ali’nin Sekiz Günü, Gece Sesleri, Çılgın Dershane, Tövbeler Tövbesi, Adını Feriha Koydum, Kül ve Alev, İffet, Sonbahar Sancısı…

Dört yıl benzer mekanda çalıştı. giderken evine amatör bir stüdyo kurdu ve şarkı sözlerkadaşı aracılığıyla Bülent Ortaçgil ile tanıştı.

Jehan Barbur’un yaptığı demoları dinleyen Bülent Ortaçgil; albüm çıkarması için yüreklendirdi. 2009 yılında birincil albümü olan “Uyan” albümü çıktı.

Jehan Barbur, Asi ve Sır Gibi dizileri için şarkı seslendirdi. Hem Zuhal Olcay‘ın “Aşk’ın Halleri” albümünde bulunan “Şermin” adlı şarkının sözlerini yazmıştır.

2010 yılında gösterime giren Tİ Tiyatronun ‘Ayışığı Tarifesi’ oyununun müziklerini yazmış, tekrar 2011 yılında Amerika’da geniş bir izleyici kitlesi ile buluşan ‘Covert Affairs’ dizisinin bir bölümünde Jehan Barbur performansı ve şarkısıyla dizide adından sıklıkla laf ettirmiştir

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jamie Lee Curtis

2011 tiyatro sezonu ile seyirci ile buluşan Itina Yula’nın yazıp yönettiği; Yetkin Dikinciler, Sema Keçik, Sinan Tuzcu, Teoman Kumbaracıbaşı, Beste Bolluk ve kendisinin de rol aldığı sanki müzikal bir oyun olan ‘Şems! Unutma!’ oyununun müziklerini bestelemiştir. Bu oyun, 11. Direklerarası Tiyatro Seyirci Ödülleri kapsamında ‘En İyi Eşsiz Müzik’ dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür.

bununla beraber tekrar “Şems! Unutma!” adlı tiyatro oyunu ile Jehan Barbur 2012 yılında Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde, “En İyi Tiyatro Sahne Mir.

2013 yılının Nisan ayında İstanbul Babylon sahnesinde; Jehan Barbur, içinde kendi yazdığı kısa diyalog-skeçlerin de yer aldığı bir konser vermiştir. Bu projede kendisine değerli oyuncular Sevinç Erbulak ve Serhan Arslan eşlik etmiştir.

İstanbul’da ve değişik illerde konserler veren Jehan Barbur, bugüne dek çekmiş olduğu 5 klibin bir çoğu alternatif müzik kanallarında uzun vakit Top-10 listelerinde bir numarada yayınlandı.

Yazdığı Kitaplar :
2013 – Çatıdaki Çimenler ‘Sen’e Yazılar

Albümleri:
2009 – Uyan
2010 – Hayat
2012 – Sarı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı