J

Jim Carrey

Jim Carrey Biyografisi

Kanadalı komedyen ve sinema oyuncusu. Ayrıca komedi hem de drama filmlerindeki rolleri büyük bir başarıyla canlandıran, karoser dilini kullanışındaki ustalık ve yüzüne sayısız öbür ifade vermesindeki büyük yetenekle maddesel komedi türünde, bütün zamanların en başarılı oyuncularından biri olmuştur. Ünlü oyuncu Will Ferrell‘a göre yaşamış en iyi komedyendir. The Mask, Liar Liar, Me Myself and Irene, The Truman Show, Bruce Almighty ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind kayda değer filmlerinden bazılarıdır.

17 Ocak 1962‘de Kanada‘da dünyaya geldi. Asıl adı James Eugene “Jim” Carrey‘di. Muhasebeci ve jazz saksafonu çalan babası Percy Carrey ve annesi Kathleen Carrey‘in dört çocuğunun en küçüğüydü. Çocukken dışa dönük karakteriyle uyarı çekiyordu ve onu izleyecek herhangi birini bulduğunda show yapmaktan kaçınmıyordu.

Demin 10 yaşındayken, “The Carol Burnett Show“‘da amaçlamak için Carol Burnett‘e CV hazırlayıp yolladı. Kolejdeyken, öğretmenleri ona, okulda bulunduğu zaman her tarafında yumuşak başlı durması koşuluyla, her gün sonunda birkaç dakikalığına stand up Show yapması için müsade verdiler.

Carrey’i erginlik döneminde zorlu günler bekliyordu. Zira babası işini kaybettiğinde 13 yaşındaydı ve yaşadıkları kuytu banliyöden ayrılmak zorunda kaldılar. Anne babası, Titan Wheels adlı fabrikada iş buldular. Oysa ailenin fiziksel açıdan çektiği can sıkıntısı sona ermeyince ım etmek için fabrikaya girdi. Okuldan sonra 8 saatlik ağır vardiya düzeniyle çalışan Carrey, epeyce yoruluyordu. İyi bir öğrenci olmasına rağmen, derslerine çok eksik zaman ayırabiliyordu ve bu Carrey’in eğitim hayatıyla ilgili ödediği değerinde oldu. Bu dönemde aile bir Volkswagen camper’de ya da kurdukları çadırda yaşıyordu. Babası için, bir gün nakit olarak kavuşmayı hayal ettiği 20 milyon dolarlık bir çek yazdı. Fakat bundan birkaç sene sonradan babasını kaybetti ve yazdığı çeki cenazesinde onun cebine yerleştirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Haley Joel Osment

1979 yılında, 17 yaşına geldiğinde, okuldaki eğitimini yarıda bırakıp ve Los Angeles‘a taşındı. The Comedy Store‘da çalışmaya başladığında emektar komedyen Rodney Dangerfield, Carrey’den çok etkilendi ve sezon boyunca beraber niyetlenmek istediği için onunla bir sözleşme imzaladı. Bütün ilgisini film endüstrisine yönelten Jim Carrey, 19801981 sezonu için yeni oyuncular arayan NBC‘deki Saturday Night Live Show‘da çalışmaya başladı. TV’deki birincil önemli rolü 1982‘de, yeniden bir NBC yapımı olan “The Duck Factory” de oldu. 13 birim süren bu dizide başarıyla Skip Tarkenton karakterini canlandıran Carrey, 1984‘de bir çocuk programı için teklif aldı.

Oyuncu, film ve dizilerde ufak karakter rollerini canlandırmaya devam ediyordu, fakat kariyerindeki ilk manâlı rolü 1985 yapımı Once Bitten filmiyle olacaktı. Arkadaşı ve meslektaşı Damon Wayans‘la birlikte Earth Girls are Easy dizisinde 2 uzaylıyı canlandırdılar. Beyaz perdedeki sıra dışı rolleri ustalıkla canlandıran oyuncu fazla geçmeden Hollywood‘un ilgisini çekmeye başlayacaktı.

1986 yılındaki Peggy Sue Got Married ve 1988‘deki The Dead Pool filmlerinden 6 yıl sonradan ona ilk box-office deneyimini yaşatan filmi geldi: Ace Ventura: Pet Detective. O dönemde Fox TV2de yayınlanan ve 4 sene süren Living Colors isimli dizisi henüz sona ermişti. Ace Ventura: Pet Detective, merhametsizce eleştirilip, en fena yeni aktör dalında Carrey’e Golden Raspberry Award adaylığı kazandırsa da iyi gişe yaptı.

Jim Carrey’i dünya çapında şöhrete kavuşturan ve onun Altın Küre Ödülü’ne namzet gösterilmesini sağlayan film “The Mask” (Maske) oldu. The Mask’ı, iflah olmaz bir sakarı canlandırdığı ve filmdeki rolü için dişini de kırdırttığı Dumb&Dumber takip etti. Oyunculuğuyla, MTV kadar en iyi komedi performansı ödülüne bedel görüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jane Fonda

Ace Ventura: When Nature Calls, The Cable Guy ve Liar Liar gibi komedi filmlerinde oynadıktan sonra, 1998‘de, Jim Carrey filmografisinde farklı bir yerde duracak olan The Truman Show‘da başroldeydi. İlk kez bir drama filminde rol alan aktör, bu sınavdan alnının akıyla çıktı ve filmdeki rolüyle en iyi erkek oyunca dalında altın küre ödülünü aldı. Film ayrıca 3 dalda oskara namzet gösterildi.

Oyunculuk kariyerinde belirlenmiş adımlarla ilerleyen Carrey, 1999‘da meşhur komedyen Andy Kaufman‘ı canlandırdığı filmi Man On The Moon‘la eleştirmenlerden bütün not aldı. 2000 ylında çevirdiği Me, Myself & Irene’in çekimlerinde tanışıp aşık olduğu Renée Zellweger‘la nişanlandı ancak çift benzer yılın sonunda ilişki evlilik yolunda giderken bölünme kararı aldı.

Peşinde, How the Grinch Stole Christmas (2000), The Majestic (2001) ve Pecan Pie (2003) filmlerinde oynadı. Yönetmenliğini Tom Shadyac‘ın yaptığı, başrollerini Morgan Freeman ve Jennifer Aniston ile paylaştığı gişe başarısı büyük filmi Bruce Almighty‘deki rolüyle çok sayıda ödülün sahibi oldu.

2004‘te en iyi mantıksal bağ dalında oskar ve milletlerarası festivallerde toplam 34 ödül kazanan, başrollerde Kate Winslet‘la beraber oynadığı yeniden bir başka dram filmi olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind‘ı çevirdi. Joel Barish rolüyle beyazperdenin unutulmaz karakterleri arasına giren Carrey, benzer yıl Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events‘ta da rol aldı. 2005 yapımı Fun with Dick and Jane‘den daha sonra, yapımı işlenmiş fakat çıkış tarihi 2007 olarak açıklanmış The Number 23‘i çevirdi.

Özel hayatı oldukça fırtınalı geçmiş olan aktör, tek çocuğu Jane Erin Carrey‘in annesi Melissa Womer‘dan boşandıktan sonra Lauren Holly ile evlenmiş oysa ikinci evliliğinde de mutlu olamamıştır. Halen 2005‘te tanıştığı Jenny McCarthy‘yle birliktedir. Death metal dinleyen Carrey’nin alternatif rock türünde en sevdiği grup Radiohead‘dir. Carrey güreş merakıyla da tanınmaktadır. Başarılı oyuncu halen çekimleri devamlı filmi Horton Hears a Who’la ilgili olarak çalışmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jim Parsons
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı