J

Jimmy Carter

Jimmy Carter Biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin 39. başkanıdır. (1977-1981)
Jimmy Carter (James Earl Carter, Jr.) 1 Ekim 1924 yılında ,Georgia eyaleti’nin Plains isimli ufak bir tarım kasabasında yer fıstığı tarımıyla uğraşan bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Georgia Institute of Technology’de nükleer mühendislik okudu.

Annapolis’teki Birleşmiş Devletler Deniz Akedemisini bitirdi. Yedi sene Deniz Kuvvetlerinde nükleerdenizaltı proğramında çalıştı.

Babasının 1953 de ölümünün peşinde görevinden ayrılarak Georgia’ya dönen Jimmy Carter, çiftliklerin ve mağazaların yönetimine geçti. 1962 de Georgia eyaleti’nin senatörü seçilip siyasete girene dek dağıtılmış derneklere başkanlık yaptı.

1971 de Georgia eyaletine 76. valisi seçildi. 2 Kasım 1976 da o zamanki başkan Gerald Rodolph Ford Jr ‘a aleyhinde Demokrat partiden adaylığını koydu ve seçimi ufak bir farkla kazanarak başkan oldu. Jimmy Carter, 20 Ocak 1977 – 20 Ocak 1981 tarihleri aralarında başkan olarak tayin yaptı.

Jimmy Carter’ın başkanlığı esnasında ; petrol krizi yaşandı. Enflasyon oranlerinden birine ulaştı. Sovyetler Birliği Afganistan‘ı işgal etti. İran‘daki Şah Muhammed Rıza Şah Pehlevi yönetimi yıkılarak İslam Cumhuriyeti kuruldu. ABD‘nin Tahran‘daki elçiği hükümetten yiğitlik alan bir grup öğrenci kadar işgal edildi ve elçilik çalışanları 444 jurnal bir süreyle rehin alındı. Bu durum Jimmy Carter‘ın başkanlığının son günlerine kadar sürdü.

Başkanlığından sonraki dönemde Jimmy Carter dünya çapındaki çoğu krizde ara buluculuk görevini üstlendi. Bu konudaki katkılarından dolayı 2002 yılında Nobel Uzlaştırma Ödülü’nü almaya uygun görüldü.

7 Temmuz 1946’da Rosalynn smith ile evlendi. Üç oğlu, bir kızı vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   John Goodman
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı