J

Joan Miro

Joan Miro Biyografisi

Soyut ve gerçeküstü sanatın temsilcilerinden artist ve heykelci Miro’nun fazla sayıda taş baskı ve duvar resmide yapmıştır.
Bir kuyumcunun oilesi hoş sanatlar okuluna gitmesini engellediği için bayağı bir liseye devam etti, burayı bitiremeyince ticaret okuluna girdi.

İki sene memurluk yaptıktan daha sonra yaşadığı psikolojik sorunlardan nedeniyle ailesi Barselona’daki bir hoş sanatlar okuluna gitmesine müsade verdi.

Okuldaki öğretmeni Francisco Gali’den ders aldı. Birlikte birçok seramik yaptıkları Lorens Artigas’la tanıştı. Izlenimcilik, Fovizm ve Kübizm evrelerine geçti.

1916 yılında Reverdy’nin sürrealizm hakkında yazılar yazdığı Nord-Sud dergisini keşfetti. İlk sergisini Barselona’da Delmau’da açtı ve gerçekçi görüş resimlerini sergiledi.

1920’den itibaren sanatkâr yazılarını Montroig’ta, kışlarını ise Paris’te geçirmeye başladı. Paris’teki ilk sergisini 1921 yılında Galerie La Licorne’de alı olamadı.

1924’te Aragon, Eluard ve Breton gibi sürrealistlerle tanıştı. Bilhassa Paul Klee’nin etkisiyle hayal resimleri ile hayali manzaralar yaptı.

Hollanda’ya giden Miro, orada Ev İçleri adlı yapıtlarını yaptıktan daha sonra 1929’da evlendi. sonradan papiers colles’leri ve konstrüksiyonlarıyla resmin sınırlarını aştı.

Benzer sene ilgi alanı genişlemeye başladı. Sahne sanatlarının yanı sıra duvar halıları da yaptı. Sanatçının ünü Atlantik’i geçti ve yapıtları New York’taki Valentine Galerisi’nde sergilendi.

İç savaşın öncesinde İspanya’yı terk etti ve Paris’teki Evrensel Sergi’nin İspanya Cumhuriyeti için Kırkma Makinesi adlı büyük bir duvar resmi hazırladı.

1940’larda tanınmış “Takmayıldızlar” adlı dizisine başladı. Birçok ressama gerçeküstücü resmin ölmediğini gösterdi. Bu dizi 1945’te New York’ta sergilendi.

1941 yılında New York geriye-dönük bir Miro sergisi ilk kez Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergilendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jim Carrey

Cincinnati’deki Hilton Oteli ve Harvard Üniversitesi için duvar resimleri yaptı ve 1958’de Artigas’la birlikte Paris’teki UNESCO sarayı için seramik bir duvar hazırladı.

Bern, Venedik Bienali, Brüksel, Amsterdam, Londra, Tokyo ve Kyoto gibi kentlerde geriye doğru-dönük sergileri yapıldı.

1955-1959 yılların aralarında sanatçı fotoğraf yapmayı bırakıp kendisini seramik ve tahta oymalarına verdi. 1960’da baştan resim yapmaya başladı.

1962’de Paris’teki Ulusal Modern Sanat Müzesi’nde birincil toplu sergisini açtı. 1980’de İspanya’nın Genel Sanatlar Altın Madalyası’nı kazandıktan daha sonra Madrid’de bir meydana adı verildi.

Miro’nun heykelleri ve montajları kendisini, sürrealizmin en resimsel yönünde Picasso’nun yanına getirip koymaktaydı. Usta öğreti açısından gerçeküstücü değildi. O ve onun figürleri bize sürrealizmi anımsattı.

Kayda Değer Yapıtları: Karpit Lambası, Katalonya Peyzajı, Sürülmüş Toprak, Harlequin Karnavalı, Pastoral, Noktürn, Gazeteli Bayan, Bir Kuşa Taş Atan Kimseler, Mavi Tryptich, Mavi Leke, Hayal Portreler, Bir Bayan Başı, Oturan Kadın, Gece Vakti Yollarını Salyangozları Fosforlu İzlerinden Yararlanarak Bulan İnsanlar, Seher Vakti Uyanış, Ölüme Mahkum Olan Adamın Ölümü, Bir Kadına Aşık Olan Sayılar ve Burçlar, Karamsar Gezgin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı