J

Joaquin Cortes

Joaquin Cortes Biyografisi

Latin ve Flamenko dansçısı.
Joaquin Cortes, 12 Şubat 1969 tarihinde Cordoba’da doğdu. Balet ve flamenko dansçısı olan Cortes, fazla genç yaşlarda dansa olan ilgisini gösterdi. 1981 yılında ailesiyle Madrid’e taşındıktan daha sonra dansla daha çok ilgilendi ve özel dans dersleri aldı. Cortes, henuz 12 yaşındayken amcasının teşviği ile dans etmeye başlamıştı. Kısa sürede “Ballet Nacionalla” üyesi oldu ve 3 yıl daha sonra bu grup ile bütün dünyayı gezdi.

Bağımsızlığına kavuştuğunda Maya Plisetskaya, Silvie Guillem ve Peter Schauffuss gibi isimlerele görüştükten sonra 1984 yılında İspanya’nın en prestijli ulusal balet şirketine kabul edildi. “Milli İspanya Balet” ismiyle baştan bütün dünyayı gezdi. New York’daki “The Cosmopolitan Opera House” ve Moskova’daki Kremlin Sarayı gibi önemli sahnelerinde dans ederek kendini ilerletti ve üstteki seviye bir dansçi haline geldi. Cortes’n kendi grubunun oluşumunda bale arzusunun yandir. Cortes, dansında Flamenko, bale ve çağdaş dansı birleştirerek kendi tarzını oluşturmuştur. Yaratıcılık arzusuyla “The Joaquin Cortes Flamenco” bale grubunu kurdu ve 1992‘de Cibay’i ile birincil uluslar arasi turunu gercekleştirdi. Ziyafet Japonya, Fransa, Venezuela, Amerika ve İtalya gibi dünya ülkelerinde sahneledi ve büyük alaka fark etti.

1995 yılında az önce yirmili yaşlarında iken “Pasion Gitana” gösterisiyle dünya çapında bir üne kavuştu. Otuza yakın ülkede sergilenen bu davet kariyeri için en büyük adım oldu. Sinema hayatı, reklam tekliflerinin peşinde moda ve çıkardığı parfüm ile de adını duyurdu. Naomi Campell‘a olan kısa süreli ilişiksi onu magazin dergilerine taşıdı.

İlk sinema sahnesine çıkışı 1995 yalında ünlü yönetmen Pedro Almodóvar‘ın filmi “La Flor Fe Mi Secreto” ile oldu ve bu sinema deneyimini sonradan Carlos Saura‘nın çektigi “Flamenco” filimiyle sürdürdü. Arkasından 1999 yılında Seville’de duzenlenen Dünya Atletik Şampiyonası‘nın başlangıç gösterisinde dans etti. 2000 yılında Manuel Palacios tarafindan yönetilen “Gitano” filminde ünlü manken Laetita Casta ile birlikte oynadı. 1999 yılında belgeli olarak kendi galibiyet turunu Soul adı aşağı güney ve kuzey Amerika’da gösterdi. O, sahnede, filimde, televizyonda defalarca dans etti. 2000 yılında “Gitano” filminde 2004 yılında “Vanilla ve Chooclate” filminde rol aldi. 2004 yılında “De Amor y Odio” ile İngiltere, Portekeiz ve Taylan’da gösteriler düzenlendi. Sanatçının en son gösterisi 2007 yılinda “Mi Soledad” oldu. 15 Mayis 2007‘de ABC’nin “Dancing With Stars” adlı yarişmasinda konuk dansçi olarak performans sergiledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Johannes Brahms

Bir İspanyol gazatesi Cortes için bir keresinde şöyle yazmıştı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifOnun dansı bir deniz gibi, evcilleştirilmemiş, tehlikeli ve dayanılmaz. Cortes olağanüstü bir toplumsal olaydır.

Halen dans etmeye devam etmekte olan Cortes, günümüzün en başarılı dansçılardan biridir.

Diskografi
Pasión Gitana (1996)
Gipsy Passion Band (1997, Emi Music)
Soul (2000, Gitana de producciones)

Videoları
Pasión Gitana (1997, Buena Vista Internacional)
Live at the Royal Albert Hall (2004, Sony Bmg)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı