J

Joe Frazier

Joe Frazier Biyografisi

Muhammed Ali profesyonel boks kariyerindeki birincil yenilgisini Joe Frazier’den almıştır. Smokin Joe’nun sol kroşesi rakiplerinin en büyük kabusuydu

Joe Frazier, 12 Ocak 1944 tarihinde Beaufort, Güney Karolina, ABD’de doğmuştur. Babası Durham Frazier’dir. Güney Carolina’da yaşamış yarıcı bir çiftçi ailenin 12’nci çocuğu olarak büyümüştür. 182 cm. boyunda ve 104 kilo olan Joe Frazier’in tam adı Joseph William Frazier’dir. Amerikan halkı onu Smokin Joe olarak tanır.

Joe Frazier, boks antrenmanları ve ihtiyaçayesinde sürdürüyor ve çalışmalarını eksiksiz bir şekilde devam ettiriyordu. Amatörde elde ettiği başarılar bir uçtan bir uca 1964 yılında Olimpiyat takımına alındı.

1964 yılında Tokyo Olimpiyatları’nda ağır siklette ABD’ye altın madalya kazandırdı. 16 Ağustos 1965 tarihinde birincil profesyonel maçına çıktı. 1964 yılında kazanmış olduğu olimpiyat şampiyonluğu sonrası Yank Durham’la anlaşan Frazier böylelikle Muhammed Ali‘nin antrenörü ile profesyonel boks ringlerine adım atar. İlk müsabakası 1965 yılında Woody Goss’a aleyhinde kendi yurdu olan Philadelphia’da yapılır. İlk müsabakasında az önce birincil rauntta almış olduğu teknik nakavtlı galibiyetle ringlere profesyonel anlamda giriş yapar.

İlk 11 müsabakasının tamamında nakavtlı galibiyetler elde ettiği gibi sol çengel yumrukları rakip boksörler için büyük tehtiddir. Rakibielen darbelerden sıyrılmak için vücuduyla çizdiği kavisler ve bunu bilhassa yere yakın bir şekilde icra etmesi kendine has stilinin ve Joe Frazier’i Frazier yapan en büyük göstergelerden olur.

Joe Frazier, profesyonel boks hayatında toplam 37 maç yapmış, bunlardan 27’si nakavt ile olmak üzere 32 başarı, 4 yenilgi, bir birliktelik ile sonuçlanmıştır.

16 şubat 1970 tarihinde Jimmy Ellis’i yenerek dünya ağır önem boks şampiyonu ünvanına sahip olmuştur.

Joe Frazier, 27nci maçında 8 Mart 1971 tarihinde Madison Square Garden, New York ‘da Muhammed Ali ile ilk karşılaşmasında yenmiş ve çenesi kırılan Muhammed Ali’ye ilk yenilgisini yaşatmıştır. bununla birlikte dünya ağır tartı boks şampiyonu ünvanını korumuştur. Oysa daha sonra Muhammed Ali önce 1974’teki 12 raundluk maçta, 1975’teyse Filipinler’in başkenti Manila’da Frazier’ı yenerek o günün rövanşını aldı. (maçın videosu aşağıdadır.)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   John Milton

22 Ocak 1973 tarihinde 30uncu maçına meydana çıkan dünya ağır ağırlık boks şampiyonu ünvanına sahip yenilgisiz Joe Frazier ile George Foreman Kingston Jamaica’da aleyhinde karşıya geldi. Maça süratli bir açılış yapan George Foreman, Joe Frazier’i birincil 2 raundda bütün 6 defa yere serdi ve hakem kararı ile Foreman’ın galibiyetini bildiri etti. Frazier, dünya şampiyonu unvanını kaybetti. George Foreman bundan böyle yeni dünya ağır tartı boks şampiyonuydu.

28 Ocak 1974 tarihinde Muhammed Ali ile ikinci karşılaşmasını yaptı. Rövanş karşılaşmasında iki boksörde birbirleri için fazla enkaz sözler söylerler. Bu maçı Muhammed Ali kazanır.

Muhammed Ali ile 1 Ekim 1975 tarihinde Filipinler’de yapılacak 3. karşılaşmanın adı “Thrilla İn Manila” konur. Bu karşılaşmada da Joe Frazier yenildi. (maçın videosu aşağıdadır.)

15 Haziran 1976 tarihinde George Foreman ile yaptığı maçı da kaybetti. Ard arda gelen bu iki yenilgiden daha sonra boksu vazgeçme kararı aldı.

3 Aralık 1981 tarihinde berabere kaldığı Floyd Cummings ile yaptığı son maçından daha sonra boks kariyerine son verdi. Etkin olarak boks sporundan ayrıldıktan daha sonra yıllarca Philedelphia’da boks salonu sahibi olarak eğitmen ve işletmecilik yaptı ve 2009 yılında spor salonunu sattı.

Boks kariyeri her tarafında yalnızca 4 kez yenilen Joe Frazier, iki defa Muhammed Ali’ye, iki defa George Foreman’a yenilmiştir.

Joe Frazier, 1963 yılında Florence Smith ile evlendi. 1985 yılında boşandı. Beş çocuğu vardır.

Joe Frazier, 7 Kasım 2011 tarihinde Philadelphia, Pensilvanya, ABD’da 67 yaşında Karaciğer kanseri nedeni ile ölmüştür.

1970’li yıllarda Muhammed AliJoe Frazier maçlarını TRT ekranlarından anlatan ad Orhan Ayhan idi. Muhammed Ali ile yapmış olduğu 3 karşılaşma da bütün zamanların en manâlı boks maçlarından kabul edilir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jorge Mario Bergoglio

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2009 – Facing Ali (Kendisi) (Sinema Filmi)
2002 – Jim Brown: All American (Kendisi) (TV Filmi )
1996 – Muhammed Ali – When We Were Kings (Kendisi-Arşiv Görüntüleri) (Sinema Filmi)
1976 – Rocky (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı