K

Kadri Gürsel

Kadri Gürsel Biyografisi

Cumhuriyet gazetesi Yayın Danışmanıdır.

Kadri Gürsel, 1961 yılında istanbul’da doğmuştur. 1972 yılında girdiği Galatasaray Lisesi’nde yatılı olarak okudu.

Öğrencilik yılarında 12 Eylül 1980 darbesinden kısa bir zaman önce tutuklandı, yaklaşık 3 yıl hapis yattı. Ve çıktıktan sonra sürgüne yollandı. Kayseri’ye sürgüne gitti. sonra avukatları yoluyla Kayseri’den sürgününü Ankara’ya nakletti.

1986 yılında gazeteciliğe haftalık Yeni Gündem haber dergisinde başladı. Ağırlıklı olarak dünya haberleri ve dış politikayla ilgili konularla ilgilendi.

Kadri Gürsel, Yeni Gündem’in 1988’de yayınlama hayatına son vermesinin arkasında, 1993 yılına dek, sırasıyla Cumhuriyet, Güneş ve Sabahtan gazeteleri ile Nokta dergisinde editörlük ve muhabirlik görevlerinde bulundu.

1993-1997 yılları arasında Agence France-Presse’in İstanbul muhabirliğini yaptı.

1995 yılında TSK’nın Kuzey Irak’ta PKK’ya karşın düzenlediği operasyonu izlemek için Reuters’ın foto muhabiri Fatih Sarıbaş ile birlikte bulunduğu Irak‘tan Türkiye’ye döndükten sonra Diyarbakır‘a gitmek üzere yola koyuldukları Nusaybin’de PKK militanları göre 31 Mart 1995 günü kaçırıldılar. 26 gün esir olarak tutulduktan sonradan Şırnak’ta serbest bırakıldılar. O süreyi anlattığı “Dağdakiler” adlı kitabı 1996 yılında yayımladı.

1998 yılında Uyruk Gazetesine geçerek haftalık olarak çıkarılan “Fazla Haber” adlı derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Gerisinde da Milliyet Gazetesinin dış haberler müdürlüğüne getirildi ve 2008 yılı ardına kadar devam etti.

Washington DC merkezli Al-Monitor internet sitesindeki “Turkey Pulse” bölümü için de uyumlu olarak yazdı.

2007 yılında köşe yazarlığına da başlayan Kadri Gürsel, 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan patlama sonrası kişisel twitter hesabı üzerinden yazdığı yazılar nedeniyle Milliyet Gazetesi göre işinden çıkarıldı.

Kadri Gürsel Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nin (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi başkanlığını yapmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Keriman Halis

13 Eylül 2015 tarihinde Diken gazetesine yazmaya başlayan Kadri Gürsel, Nisan 2016’da ayrılarak 8 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladı.

Kadri Gürsel, Nazire Kalkan Gürsel ile evlidir. Erdem Gürsel adında bir oğlu vardır.

Kadri Gürsel, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca Cumhuriyet Gazetesi‘ne karşın başlatılan “FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt namına kabahat işlemek”suçundan yürütülen soruşturma çerçevesinde, 31 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alındı. 5 Kasım 2016 tarihinde nöbetçi sulh cinayet hakimliğince tutuklandı.

25 Eylül 2017 tarihinde 330 gün daha sonra Çağlayan Adliyesi’nde görülye kararı verildi.

Kitapları :
1996 – Dağdakiler

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı