K

Kahraman Sadıkoğlu

Kahraman Sadıkoğlu Biyografisi

Kahraman Sadıkoğlu, Karadeniz kökenli ünlü armatör Kemal bey ve Vuslat hanımın oğludur. Toplam 7 kardeştirler. Eski Galatasaray başkanı Yüksek Dağ Yalman‘ın eşi Varlık Hanım ablasıdır. İstanbul’da Galatasaray Lisesi‘ni bitirdikten sonra annesinin zoru ile İngiltere‘ye üniversite okumaya gönderildi.
1984 senesinde tersa yapı sanayine girdi. Türk gemi inşa sanayinde bir fazla ilklere imza atan Sadıkoğlu, dünyanın en büyük kuru havuzunu Türkiye’ye getirip yüksek tonajlı gemileri inşa etmesi tersanecilikte bir dönüm noktası olmuştur. sonra Türkiye’nin en büyük gemi onarım tersanesi olan Tuzla Tersanesi “Kıran” Holding’e 2008 yılının başında satıldı.

Kahraman Sadıkoğlu, 2007 yılında İran Ulaştırma Bakanlığı’nın açtığı batık gemi tümdengelim ihalesini kazanarak gemi bakım yenileme işinden çıktı, batık sonuç işine yöneldi. İran’ın en büyük limanlarından olan Ayetullah İmam Humeyni Limanı’ndaki 1980’lerde batmış 30 adet sivil gemiyi çıkaracak. Irak’ta da batık gemi çıkarma işine girmiş oysa 2005 yılının başında kaçırılarak, bir zaman rehin tutulmuştu. Savaşın ertesinde 2003 yılından itibaren 84 adet batık gemiyi çıkararak Irak’ta 4 limanın açılmasını karşılayan armatör Kahraman Sadıkoğlu, Irak pazarında 5 sene baştan başa çalıştı.

Hyatt Otellerini Türkiye’ye getiren Kahraman Sadıkoğlu’dur. Armatör Kahraman Sadıkoğlu “Hayatımda hiçbir vakit ‘olmaz’ sözcüğünü kabul etmedim. İmkânsız kelimesi lügatimde değil” diyor. Kahraman Sadıkoğlu bütün bir deniz tutkunu. Kayak kadar dalmaya da meraklı. Hatta 25 metreye bir masa bir sandalye indirip balıklarla rakı içmişliği bile var. Göcek’te ilk yüzer evi yaptıran yeniden o. Basra Limanı’ndaki batık gemileri çıkaran Kahraman Sadıkoğlu bununla beraber Dubai Sultanı’na dünyanın en büyük yatını da yaptı. Hurdaya çıkarılan Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün yatı Savarona‘nın da 1989 yılından beri 49 takvim işletmecisi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kemani Tatyos Efendi

Askerliği 18 ay San Francisco‘da Nato’da yaptı.

Kahraman Sadıkoğlu, Jülide Sadıkoğlu ile evli olup Kemal adında bir oğlu vardır.

15 kasım 1979’da İstanbul Haydarpaşa açıklarında “İndependenta” adlı Romen bandıralı tanker, Yunan bandıralı “Evriyali” adlı kuru siklet gemisine çarpmış ve büyük bir patlama olmuştur. Patlama sonrası çıkan yangında gemi en ince ayrıntısına kadar yanmış ve kullanılamaz hale gelerek karaya oturmuştur. Boğaz’da yıllardan beri çirkin bakış oluşturan tankerin enkazını kaldıran armatör Kahraman Sadıkoğlu’dur.

Kahraman Sadıkoğlu, 16 Aralık 2004 tarihinde Irak’ın liman kenti Umm Kasr’da teröristlerce kaçırıldı. 2 ay rehin tutulduktan daha sonra eşi tarafından 1 milyon dolar fidye verilerek kurtarıldı. Kahraman Sadıkoğlu, Kaçırılma olayını şöyle anlatıyor : “ABD Irak’ta büyük bir hata yapıp asker ve polisi dağıttı. Irk devletten geçiniyordu o zamana dek, ABD hepsini aç bıraktı. Şimdi ABD’ye her saniyesi Irak’ın 5000 bin dolara mülk oluyor. Beni kaçıran silah tutmasını bilmiyordu. O gece görüşme 6’da bitince otele kalmaya gittik. Meğer resepsiyondaki adam bizi bir gruba 2500 dolara satmış. Sabah sabahleyin 9’da yola çıktı. Polis arabaları bizi durdurdu. Karakola götüreceğiz dediler. On dakika sonra kafamıza torbaları geçirdiler. Çocukların ve kadınların da olduğu bir eve götürdüler. Komutanları geldi. ABD’lilere silah getiriyorsan kafanı kesicez dediler, adamlarına acımasızlık yapıcaz dediler. Ben de vurucaksan vur fakat ızdırap yaparsanız para vermem dedim. 25 milyon dolar istediler, Saddam Hüseyin bu dek etmiyor dedim. Bir milyon dolara kurtulduk.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı