K

Kaiser Wilhelm-II

Kaiser Wilhelm-II Biyografisi

Kaiser Wilhelm-II, son Alman İmparatoru ve Prusya Kralıdır.

Kaiser Wilhelm-II, 27 Ocak 1859 tarihinde Berlin, Almanya’da doğmuştur. Bütün adı Friedrich Wilhelm Viktor Albert’dır. Prusya kralı ve ilk Alman İmparatoru olan Kaiser Wilhelm-I dedesi (d.1797-ö.1888), III. Friedrich (d.1831-ö.1888) babası, annesi Alman imparatoriçesi ve Prusya kraliçesi Prenses Victoria‘dır. Kaiser Wilhelm-II, İyi bir öğrenim fark etti. İki yıl Bonn Üniversitesi‘nde ekonomi, politika ve hukuk okudu. Burayı bitirdikten daha sonra ordu hizmetine girdi. Doğuştan Olan sakat olan sol kolunun zayıflığına rağmen iyi bir askeri eğitim fark etti.

Kaiser Wilhelm-II, 27 Şubat 1881 tarihinde Augusta Victoria ile evlendi. Eşi 11 Nisan 1921 tarihinde öldü. 7 çocuğu oldu. 5 Kasım 1922 tarihinde Hermine Reuss-Greiz ile evlendi.

Dedesi Kaiser Wilhelm-I, 9 Mart 1888 tarihinde öldükten daha sonra yerine babası III. Friedrich (d.1831-ö.1888) geçti oysa o da gırtlak kanserinden 98 gün sonradan 15 Haziran 1888 tarihinde ölünce onun da yerine Kaiser Wilhelm-II geçmiştir.

Kaiser Wilhelm-II, 15 Haziran 1888 tarihinde Alman İmparatoru ve Prusya Kralı olunca “Dünya lideri olacağız” diye düşüncesini açıkladı. 1890 Seçimleri’nde ilk parlamento seçimlerinden daha sonra şansölyesi Otto von Bismarck’ı kendine engel olarak gördüğü için görevine son verdi. Yerine Georg Leo von Caprivi‘yi atadı. Almanya‘nın bir dünya gücü olmasını isteyen II. Wilhelm döneminde Almanya İmparatorluğu daha kavgacı, militarist ve yayılmacı bir dış politika izledi. Eski şansölye Otto von Bismarck‘ın denge politikası bir kenara bırakılıp yeni sömürgeler almak nedeniyle İngiltere ile yoğun bir rekabete girildi. Özellikle İngiltere‘nin deniz üstünlüğünü sona erdirmek için yoğun mücadele içine girildi ve Almanya denizlerde dinç filolara sahip oldu. Hammadde kaynakları almak için Afrika‘da bazı yerleri sömürgeleştirdi. 1890’da Otto von Bismarck‘ın büyük yük verdiği Alman-Rus Teminat Antlaşmasını yenilemeyerek ilk manâlı değişikliği yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kerime Nadir Azrak

Kaiser Wilhelm-II, politika yüzünden ihmal edilen orduyu ele aldı ve kısa sürede düzene soktu. Devlet adamlarının, iktisatçılarının ve endüstricilerinin geceli gündüzlü çalışmaları sayesinde, Avrupa krizler içinde kıvranırken, Almanya‘yı gerilikten kurtardı, dünyanın en ileri memleketi haline soktu. Sonra bu “Savaş kralı” “İtimadım parlamentoya yok, imparatorluğu ayakta tutan orduyadır” diye beyanat vermekten çekinmedi. “Almanların istikbali sular üzerindedir” diyerek, denizciliğe büyük ölçüde siklet verdi. Kısa zamanda büyük bir ticaret ve savaş filosu meydana getirtti.

Avusturya veliahdının, bir Sırp tarafından öldürülmesi üzerine, Avusturya yanına savaşa girerek, Birinci Dünya Savaşı‘nın çıkmasına sebep oldu. Savaşın fena gitmesi üstüne, insanlar ayaklandı, 10 Kasım 1918 tarihinde tahtı bıraktığını duyurarak Alman İmparatorluğundan ve Prusya Krallığından istifa etti ve 10 Kasım 1918 tarihinde Kaiser Wilhelm-II Berlin‘den Hollanda‘ya tren ile gitti. İlk olarak Hollanda‘nın Amerongen’a yerleşti, daha sonra 16 Ağustos 1919 tarihinde Doorn‘da bir ev satın aldı. 15 Mayıs 1920’de satın aldığı eve taşındı.

1919 yılının ilk aylarında Versay Antlaşması‘nın sonucundan sonradan, 227. Madde’de açık açık belirtilen “uluslararası ahlak ve anlaşmaların kutsallığına karşısında büyük suçlar işlediği” gerekçesiyle Wilhelm’in yargılanmasına karar verildi ama Hollanda Kraliçesi Wilhelmina, müttefiklerin çağrılarına rağmen onu iade etmeyi reddetti.

Kaiser Wilhelm-II, bir takım ülkelere ziyaretlerde bulundu. bu vesileyle İstanbul‘a da geldi. Gelişinin hatırası olarak Sultanahmet’teki çeşmeyi yaptırdı.

Osmanlı Devleti ile arkadaşlık kurdu. Ekim 1898‘de İstanbul‘da Osmanlı Padişahı Abdülhamit II‘in konuğu oldu. Bu gezinin anısını yaşatmak için İstanbul Sultanahmet Meydanı‘nda Alman Çeşmesi, Almanya‘dan getirilen parçaların monte edilmesiyle yapıldı ve 1901 yılında kullanıma açıldı.

almancesmesi.jpg

İngiltere‘ye aleyhinde gösterilen soğuk politika iki devletin arasını açtı. 1902 yılında Osmanlı Devleti‘ne finansal yardımda bulunarak Bağdat Demiryolu’nun yapımını sağladı. Avrupa’da etkili bir zorlama meydana getirmek nedeniyle 1898 ve 1900’de Alman Donanması’nın güçlendirilmesini karşılayan yasaları meclisten çıkarttı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kenneth Branagh

Fransa‘ya aleyhinde güttüğü politika da negatif bir çizgi izleyince Almanya ile Fransa‘nın da arası açıldı. Avusturya ile ilişkileri güçlendirmeye, Osmanlı Devleti ile daha yakın arkadaşlık bağları kurma yoluna gitti. Birinci Dünya Savaşı‘nda yüksek rütbeli subayların, Kaiser Wilhelm-II‘i inandırmaları sonunda imparator, Ağustos 1914‘te Rusya ve Fransa‘ya benzer anda savaş ilan etti. Dört yıllık savaş boyunca Alman Ordusu’nun başkomutanı görünmekle birlikte, yönetime askerler baskın oldu. Almanya savaştan yenik çıkınca, yenilginin sorumlusu olarak görüldü ve Alman Hükümeti’nce 31 Ekim 1918‘de tahtan çekilmesi istendi. Önceleri direttiyse de 10 Kasım 1918 tarihinde Berlin‘den Hollanda‘ya gitti. Peşinde Almanya’da cumhuriyet bildiri edildi. Haziran 1919′ da imzalanan Versay Antlaşması ile savaşın sorumlusu duyuru edildiyse de Hollanda, imparatoru geriye doğru vermeyi reddetti. Bu tarihten daha sonra ölümüne kadar Hollanda‘da yaşadı ve bilimsel çalışmalarla uğraştı.

Kaiser Wilhelm-II, 4 Haziran 1941 tarihinde Huis Doorn, Doorn, Hollanda’da 82 yaşında ölmüştür.

Öldükten daha sonra Adolf Hitler, II. Wilhelm‘e karşısında bireysel husumetine rağmen, onun I. Dünya Savaşı sırasında Almanya ve Almanların bir sembolü olduğunu düşünerek bir devlet töreni için Wilhelm’in naaşının Berlin‘e geri getirilmesini istedi lakin cenazesi Alman monarşi yanlılarının hac yeri haline gelmiş olan Hollanda‘daki Huis Doorn’un (Doorn Sarayı) bahçesine gömüldü. Huis Doorn günümüzde bir müzedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı