K

Kamuran Akkor

Kamuran Akkor Biyografisi

Kâmuran Akkor Hale Gelmiş, 12 Ağustos 1947 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Kâmuran Akkor, babası Tahsin Bey’in hoş sesiyle, annesi Muzaffer Hanım’ın uduyla eşlik ettiği, musikinin hiç yetersiz olmadığı bir ailede büyür.
Kâmuran Akkor, şarkıcı. usu Gönül Akkor Hale Gelmiş‘un kızkardeşidir. 1968 yılından başlayarak, Sezen Cumhur Önal‘ın sözlerini yazdığı Aşk Eski Bir Yalan, Kime Kasıt Kime Talih, Seni Beklerim Öptüğün Yerde ve Reyhan şarkılarının yer aldığı 45’lik plaklarıyla ülke çapında üne kavuştu.

Kamuran Akkor Hale Gelmiş’un yükselişi, 1967 yılında Vasfi Uçaroğlu tarafından Berkant Akgürgen’ın yanına “Vasfi Uçaroğlu” orkestrasına solist olarak seçilmesiyle başlar. Bir süre sonra hayatlarını da 1968 de birleştirecek olan Akkor Hale Gelmiş-Uçaroğlu ikilisi, (Berkant’ın “Samanyolu” ile en tepeye yerleşmiş olması nedeniyle de) onlarca gazino çalışmr Akkor’un birincil plağının büyük bir heyecanla beklenmesine sebep oldu. Tıpkı Berkant Akgürgen gibi, Kamuran Akkor’u da kanatları altına alan ünlü laf yazarı Sezen Cumhur Önal, Akkor Hale Gelmiş’un birincil plağı için Enrico Macias’dan bir şarkı seçer ve şarkıyı “Aşk Eski Bir Yalan” haline getirir.

Kâmuran Akkor Hale Gelmiş’un 1968 yılında yayınlanan bu birincil plağı büyük bir ilgi görür. Gerisinde “Kime Niyet Kime Talih” ve “Seni Beklerim Öptüğün Yerde” gibi plaklar yapmaya devam eder. Fakat belli başlı fırtına, bir sene sonra 1969 sonbaharda kopacaktır. Bu sıralarda, Akkor’un “Reyhan” 45′liği yayınlanır ve bu şarkı Akkor’un sesinden bütün memleketi dolaşır.

sonra . “Kalbim Seninle Batmış” ve “Aşka Paydos” gibi Fecri Ebcioğlu şarkılarından plak yapar.bir dönem de Orhan Gencebay şarkıları seçer kendisine. Bu yeni dönemi “Bir Teselli Ver” gibi çok satan bir plak ile açan şarkıcı, birazcık farklılaşmak, birazcık zamana alıntı yapmak üzere girdiği bu yoldan bir daha çıkamaz ve zamanla pop yapmayı unutarak kendini tamamen arabesk ezgilere kaptırır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ferhat Göçer

Zaten süre da değişmiş ve çoğunluğun istek ettiği müzik başka bir müzik olmuştu. böylece, hemen “Reyhan” sonrası bile Suat Sayın şarkıları seslendirmiş olan Kamuran Akkor’un kararı, o dönem için hiçbir risk taşımaz. Lakin şarkıcı, işin ardından öbür tehlikelere göğüs germek durumunda kalır. 12 Eylül günlerinin nihayete ermesi üstüne başlayan pop müziğine talepten Kamuran Akkor Hale Gelmiş en minik bir pay kapamaz. Akkor, artık bir pop şarkıcısı olarak kabul görmemektedir.

Kâmuran Akkor Hale Gelmiş, baterist Vasfi Uçaroğlu ile 1968 yılında evlendi. Vasfi Uçaroğlu ve Kamuran Akkor Hale Gelmiş‘un Mine ve Menekşe adını verdikleri iki kızları var.

Yıllar önce ‘Gönlümde yatan aslan tiyatroydu’ diyen Kâmuran Akkor, 2015 yılının son günlerinde Iftihar Şenay ile beraber kurdukları “Kats Sahne” tiyatrosunda “Kader Arkadaşım” adlı tek perdelik komedi oyunuyla ilk önce tiyatro sahnesine çıktı.

22 Şubat 2016 tarihinde ön gösterimi yapılan oyunda Akkor’a Özden Çiftçi eşlik ediyor. Zıt kutuplardaki iki kadının kader arkadaşlığının anlatıldığı oyunu John Mortimer yazdı, Zeynep Küpeli çevirdi, Övünç Şenay yönetti.

Arananlar:
kamuran akkir kocasi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı