K

Karl Friedrich Benz

Karl Friedrich Benz Biyografisi

Karl Friedrich Benz, Gottfried Daimler ile birlikte, otomobilin babası olarak tanımlanan, Alman mühendis. 1885‘te dünyanın satış amacıyla üretilen ve yakıt motoruyla çalışan ilk otomobili olan Motorwagen‘i üretti.
26 Kasım 1844 tarihinde, Karlsruhe‘de bir makinistin oğlu olarak dünyaya gelen Benz, doğduğu kentte liseye devam ederken doğa bilimlerine alaka duymaya başladı ve kendini bu yönde ilerletti. Politeknik okulda birkaç sene devam etmesinin arkasında, alet mühendisliği eğitimi almaya başlayan Benz, daha sonra da lokomotif, binek araçları ve köprü inşasında tecrübe kazandı.

1970 yılında, Mannheim‘de demir dökümcü olarak çalışmaya ve bununla beraber mekanik aletler üreten ufak bir imalathane işletmeye başlayan Benz, bu işten beklediği geliri sağlayamayınca, beş çocuk sahibi olduğu eşi Bertha‘nın çeyizinin de tükenmesi üstüne, o tarihlerde yeni yükselen bir branş olan motor üretimine yöneldi.

Adeta sıfır anapara ile Benz, 1 at gücünde iki zamanlı bir gaz motoru yapı etme düşüncesini hayata dinmek için, büyük bir hırsla çalışmaya başladı. 1881 yılbaşına değin karısıyla birlikte, aracın bütün tekn kısa vakit dahilinde, gerekli anaparayı sağlamak nedeniyle bir anonim şirket kuran Benz, sonra hissedarlarla tartışınca, şirketten ayrıldı ve 1883 senesinde Mannheim’de, Benz&Cie Gazlı Motor Fabrikasını kurdu.

Sabit makinalar için motor üreten bu şirketle başarıyı yakalayınca, yaratıcı bir akla sahip olan Benz, geleneksel motorlarla çalışmaktan vazgeçerek, çocukluk düşüne yöneldi ve raysız çalışabilen bir binek arabulucu üretmeye soyundu.

Aralıksız çalışan Benz, 1885‘e dek yapı ettiği üç tekerlekli motorlu arabayı daha da geliştirerek, 1886 yılının Ocak ayında bu vasıta için 37435 numaralı devlet patentini aldı. Dünyada ilk önce bir otomobil icat eden Benz, arabayı karısıyla birlikte öncelikle 1886 yazında Mannheim’de sergiledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kenan İmirzalıoğlu

Birkaç ay sonra, Stuttgart yakınlarındaki, Cannstatt‘ta benzin motorlu, dört tekerlekli bir binek arabası üreten Gottlieb Daimler ile Karl Benz, o zamandan beri otomobilin babası sayılmaktadırlar.

Benz’in, icadını 1888‘de Münih‘te bir makine fuarında sergilemesi ve karısı Bertha Benz’in de, kocasına haber vermeksizin arabayla, Mannheim’dan Pforzheim’a öncelikle uzun mesafeli bir yol katetmesi, basının dikkatini çekerek adlarından bolca laf ettirmeye başlamalarını sağladı. Bu başarıyla yetinmeyen Benz, direksiyonu daha iyi olan dört tekerlekli bir binek aracı üstünde çalışmaya başladı ve onu 1892 senesinin sonuna içten ilk olarak sergileyebildi. Bunu izleyen zaman dahilinde, Benz otomobillerinin bütün parçaları olabilecek en iyi şekilde gelişirken, talebin artan bir şekilde artması aleyhinde da şirketin üretimi arttı.

1899‘da anonim şirket haline getirilen ve rakipleriyle baş edemeyince, yeni tasarımlar geliştiren Fransız mühendisleri de işe alma durumunda kalınan kuruluşta, şirket içi huzursuzluklar başlayınca Benz, 1903 senesinde hisselerini satarak firmadan çekildi. 1904’te kısa bi aranın ardından kontrol kuruluna girmesine rağmen şirket işlerinde önemli bir varlığa sahip olamayan Benz sonra yaşadığı Ladenburg’ta iki oğlu ile birlikte Benz Söhne firmasını kurduysa da, bu işyeri da 1925‘te kapandı.

Kurduğu şirketin uluslararası bir kuruluş olarak yükselişini ve 1926 yılında Daimler Motorengesellchaft ile birleşerek, Daimler-Benz AG adını alışına dışarıdan şahit olan Benz, 4 Nisan 1929 tarihinde Ladenburg’da öldü.

Öteki icatları arasında, karbüratör, gaz/fren sistemi, bir pilden elektrostatik kıvılcımlanmayla ateşleme sistemi, buji , debriyaj, vites değişiklik sistemi, ve radyatör de bulunan Karl Benz’in 1896‘da kasıtlı olarak, patentini aldığı boxer tipi motoru, halen motorsporlarında temel tasarım prensibi olarak kullanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı