K

Karl-Heinz Feldkamp

Karl-Heinz Feldkamp Biyografisi

Almanyanın en kayda değer futbol adamlarından biri. Bayer Uerdingen, Kaiserslautern, Borussia Dortmund ve Arminia Bielefeld takımlarının yanı sıra Türkiye‘de, Beşiktaş ve Galatasaray‘da atama almıştır.

Kalli lakaplı Karl-Heinz Feldkamp, 2 Haziran 1934‘de Essen, Almanya’da doğdu.

Antrenörlük kariyerine 1973 senesinde SG Wattenscheid 09 takımıyla başladı. 2 yıl bu takımda antrenörlük yapan Feldkamp, 4 yıl süreyle kariyerine ara verdi. 1978‘de 1.FC Kaiserslautern takımıyla anlaşmasının ardından, 4 sene bu takımda teknik direktör olarak futbol hayatını sürdürdü.

19821983 sezonunda, Borussia Dortmund‘u çalıştıran Kalli, 19831984 sezonunda Arminia Bielefeld takımının başına geçti. 19851987 seneleri arasında Bayer 05 Uerdingen, 1987 – 1988‘de ise Eintracht Frankfurt takımını çalıştırdı. 1990‘da bitmiş başına geçtiği Kaiserslautern’i, 1991 sezonu şampiyonu yaptı.

19921993 sezonunda genç futbolculardan kurulu Galatasaray’ın başına geçen Kalli, takıma 4 kupa ansızın kazandırmasının yanı sıra, Almanya’da dönemin en kuvvetli takımlarından biri olan, geçmişte kendisinin de çalıştırdığı, Eintracht Frankfurt’u eleyerek bir fazla prensip imza attı. Feldkamp, Galatasaray’da kaldığı dönemde genç oyunculara verdiği değerle, Bülent Korkmaz, Hakan Şükür, Arif Erdem, Okan Buruk gibi Galatasaray ve Türk futbolu için sonradan koskocoman ağırlık taşıyacak olan yeteneklerin yetişmesinde büyük rol oynamış oldu.

Galatasaray’dan ayrıldıkdan daha sonra antrenörlük kariyerine bir süre ara veren tecrübeli teknik adam, 1999 yılında Beşiktaş’ın başına getirildi ancak sağlık durumu problemleri sebebiyle, fazla kısa bir vakit daha sonra takımdan ayrıldı.

Sağlık Durumu problemlerinin başgöstermesiyle 8 yıl futboldan uzak duran Kalli, 2007‘de Galatasaray Futbol Şube sorumlusu Adnan Polat‘ın çabaları sonucu, en büyük başarıları yakaladığı Galatasaray’a geri döndü. Takıma dönmesiyle, oyuncu seçimini gençlerden yanlamasına kullanan Kalli, ayrı futbol anlayışını birincil maçlardan hissettirmeye başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kasım Cömert Tokayev
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı