K

Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld Biyografisi

Moda Tasarımcısı

Karl Lagerfeld en ünlü Alman moda tasarımcılarından biridir.

Karl Lagerfeld, 10 Eylül 1933 tarihinde Almanya‘nın Hamburg şehrinde Elisabeth Bahlman, Otto Lagerfeldt çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Esas adı Karl Otto Lagerfeldt’dır. Zengin bir aileden gelmektedir.

Moda dünyasına 1972’gerfeld, 1980’lerde Chanel’de başlayan tasarım serüvenini hâlâ büyük başarıyla devam ettiriyor. Chanel’i 1980’lerin fenomeni haline getirip yüzyılın en kayda değer markası yaptı. Chanel’den önce Balmain, Patou, Chloe ve Krizia gibi birçok markada çalıştı.

Paris‘de yaşamış Karl Lagerfeld, 1980’li yılların başlarında kendine ait parfüm ve giyim eşyası üreten “KL” adlı markasını piyasaya sürdü, 2004 yılında kendi markası KL Tommy Hilfiger’e satıldı. Uzun kariyeri her tarafında Chanel, Fendi, Karl Lagerfeld ve KL edinmek üzere dört marka için tasarım yapan artist tasarımcı Karl Lagerfeld, sonradan da Net-a-Porter online alışveriş sitesinde özel olarak satışa sunulan Karl adlı markayı yarattı.

Brezilya‘lı pabuç markası Melissa için 4 sezon boyunca kapsül koleksiyonlar tasarlayan Lagerfeld’in vizyon ve kariyeri, Alman asıllı televizyen’in yönettiği Mode Als Religion isimli belgesele konu olmuştur.

Siyah gözlükleri, parmaksız deri eldivenleri, gösterişli takıları ve bembeyaz beygir kuyruğu saçları… Modanın Einstein’ı olarak adlandırılan Karl Lagerfeld tarzı, yaratıcılığı ve enerjisiyle müthiş bir karakter. Onu yenilikçi, öncü ve zeka kelimeleri çok güzel tanımlıyor. Sigara, peynir ve cep telefonundan nefret edilen şey eden Lagerfeld, art deco ve şiir hayranı.

2004 yılında H&M markası için bir koleksyon hazırladı. 2011’de Coca-Cola için sınırlı sayıda tasarladığı şişeler koleksiyonlara girdi. 2006’da en beğendiği şarkılardan oluşan “Les Musiques Que J’aime” (Sevdiğim Müzikler) adlı CD’si çıktı. 2007’de “Lagerfeld Confidential” (Lagerfeld’in Sırları) adlı belgesel çekildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ken Hu

10-15 Ekim 2010’da“ Maison Européennedela Photographie” (Avrupa Resim Evi) adlı sergide artist tasarımcının fotoğrafları sergilendi. Lagerfeld araba tanıtımı, fotoğrafçılık, sanat, edebiyat, kristal kadeh tasarımı, hatta oyuncak gibi başka sektörlerde de kendi yaratıcılığını gösterdi.

Siyah takım elbisesi ve gözlükleri olmadan onu bakmak imkansız. Ve tabii ki parmak kısmı olmayan cilt eldivenleri de sade stilinin en önemli parçası.

Filmleri ve Dizileri :
Ajan Kızlar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı