K

Karl Pearson

Karl Pearson Biyografisi

Çağdaş istatistiğin kurucularındandır, Tarihçi ve Germanist

Karl Pearson, 27 Mart 1857 Islington , Londra ,İngiltere’de William Pearson ve Fanny Smith çiftinin çocuğu olarak doğdu.

Çağdaş istatis olarak kabul edilen İngiliz bilim adamıdır.

Londra College Üniversitesi, Cambridge ve Gresham College’de uygulamalı matematik ve mekanik profesörlüğü yaptı. 1892′de ilk kayda değer eserlerinden olan “The Grammar of Sciences” (Bilimler Grameri) adlı kitabını yayınladı.

1890lı yıllardan itibaren matematik ve istatistiğin biyolojiye uygulanması ile ilgilendi ve bu konuya ilişkin çalışmalarını “Mathematical Contributions to the Theory of Evolution” (Evrim Teorisine Matematik Katkılar) adı aşağıda topladığı çok sayıda makale yoluyla açıkladı.

1902 yılında Cambridgede kurmuş olduğu “Biometrica” adlı dergi, günümüzde de istatistik kuram ve uygulamalarında dünyada en ileri gelen dergilerdendir. 1907de Francis Galton Laboratuvarı’nın yönetimini üstlenen Pearson, istatistik alanında kendi adını taşıyan birçok metot geliştirmiştir. Bölünmelerin asimetrilerinin derecesini ölçmede kullanılan Pearson asimetri katsayıları ve matematik ile istatistikte kul, bu metotlardan bazılarıdır.

1911 yılında “University College London” üniversitesinde dünyanın birincil istatistik bilimi bölümünü kurdu. 27 Nisan 1936’da ölen Karl Pearson’ın 100’den pozitif eseri bulunmaktadır.

Karl Pearson, Maria Pearson ile evliydi ve iki kızı bir oğlu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Keith Urban
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı