K

Kaşif Kozinoğlu

Kaşif Kozinoğlu Biyografisi

MİT Dış Operasyonlar Dairesi başkanı görevi yaptı.
Kaşif Kozinoğlu, 1955 yılında Trabzon’da doğmuştur. Annesi Belgin Kozinoğlu’dur. Figen Bıçakçı adlı bir kız kardeşi vardır. 1976 yılında Kara Harp Okulu‘ndan teğmen olarak mezun oldu. Mezun olur olmaz Isparta, Eğirdir Dağ Komando Okulu’nda komando kursu gördükten daha sonra 1980 yılına değin burada tayin yaptı.

1980 yılında Özel Harp Dairesi’nde göreve başladı. 1992 yılında Özel Harp Dairesi, Özel Kuvvetler Komutanlığı adını aldı. 1995 yılına değin Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın istihbarat ve eğitim ile ilgili bölümlerinde ödev yaptı. Özel Kuvvetlerin bir kolu olan kısa adı MAK olan Muharebe Arama Kurtarma Birliği’nin kurucuları aralarında yer aldı.

1995 yılında emekli olup MİT’e girdi. Burada kesintisiz yurtdışı görevlerde bulundu. Suriye, Bosna-Hersek ve Afganistan bölgesinde tayin yaptı. Asya bölgesinin tamamı mesuliyet alanında olduğu için Orta Asya’dan Çin’e dek gidip geldi. 2010 yılının Eylül ayında MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın talimatıyla Başmüşavir olarak Asya bölgesine atandı. Eylül ayından itibaren de 5 kez yurt dışı görevine gönderildi.

Kaşif Kozinoğlu, 11 Ocak 2011 tarihinde yeniden görevli olarak yurt dışına gönderildi ve 9 Mart 2011 tarihinde görevden döndü. 10 Mart 2011 günü Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’e açıklama verdikten sonra Ergenekon davası zarfında ve ODA TV soruşturması dahilinde dar devlet belgelerini sızdırdığı gerekçesiyle mahkeme göre tutuklanarak Silivri’deki cezaevine konuldu.

13 Kasım 2011 tarihinde Silivri Cezaevi’nde kaldığı odada fenalaştı. Yapılan tüm müdahalelere karşın Kâşif Kozinoğlu, 13 Kasım 2011 tarihinde 56 yaşında iken İstanbul, Silivri Cezaevi’nde yürek krizinden vefat etti. Kâşif Kozinoğlu, ölmeseydi 22 Kasım 2011 tarihinde ilk duruşmasına çıkacak idi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kolbeinn Sigthorsson

Kaşif Kozinoğlu, Yeşim Kozinoğlu ile evli idi. Özel Kozinoğlu adında bir oğlu vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı