K

Kate Beckinsale

Kate Beckinsale Biyografisi

Kate Beckinsale, 1973 doğumlu İngiliz oyuncu. Kariyerindeki dönüm noktasını Pearl Harbor‘daki rolüyle yaşamıştır ve underworld filmindeki Selene rolüyle ününü pekiştirmiştir.

Kate Beckinsale, 26 Temmuz 1973’te Londra, İngiltere‘de doğdu. Annesi Judy Loe ve 1979 yılında 31 yaşında ölen babası Richard Beckinsale birer televizyon oyuncusuydu. Babası Richard, Nottingham doğumluydu ve 1970lerde ‘Rising Damp‘, ‘Porridge‘ gibi televizyon komedilerinde oynamıştı. Beckinsale’in, babasının önceki evliliğinden olan Samantha Beckinsale adında bir üvey kardeşi de vardı. Büyükannesi ve dedesi Birmanyalıydı. Hayatının büyük bir bölümünü Londra’da geçirdi.

Aktris, Godolphin and Latymer School adlı özel okula kaydoldu. Burada edebiyata karşısında büyüyen ilgisi ve yeteneği doğruca, yazdığı kısa hikayeleri ve şiirleriyle 2 defa W. H. Smith Genç Yazarlar Yarışması‘nı kazandı. Beckinsale sorunlu bir gençlik döneeksi hastalığıyla mücadele etti ve minik yaşta sigaraya başladı. Bu dönemi atlattıktan sonradan ailesinin izinden gitmeye karar veren oyuncunun birincil deneyimi, 1991 yılında çekilen, İkinci Dünya Savaşı hakkında bir televizyon yapımı olan ‘One Against The Wind‘di. Bu sırada okul hayatında da çok başarılı olmuştu. 1991 yılında Oxford Üniversitesi‘nde Fransız ve Rus edebiyatı okumaya başladı. Yabancı dil bilmenin ve edebiyat temelinin ona oyunculukta asistan olacağını düşünmüştü.

Oxford’daki ilk yılında Beckinsale, bir Shakespeare uyarlaması olan ve Kenneth Branagh‘ın yönettiği ‘Much Ado About Nothing‘ adlı film için bir teklif aldı. 1994 yılında okula devam ederken ‘Prince Of Jutland‘ ve ‘Uncovered‘ adlı dramalarda rol aldı. Son bir yıldır akademik çalışmalarını yürütmek için Paris‘te bulunan aktris, 3. yılında okulu bırakıp oyunculuğa konsantre olmayı tercih etti. Cold Comfort Farm (1994), Emma (1996), Shooting Fish (1998) ve The Last Days Of Disco (1998) gibi düşük bütçeli filmlerde, televizyon filmlerinde ve tiyatro oyunlarında oynadı. 1995 yılında Anton Chekov‘un ‘The Seagull‘ adlı eserinin tiyatro uyarlamasında yer aldı ve Thelma Holts Theater Company adlı ekiple birlikte yaklaşık 6 ay boyunca İngiltere’de turnedeydi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kemal Özkan

1995’te vizyona giren ‘Haunted‘, oyuncunun kariyerinde önemli bir rol oynadı. Beckinsale’in kariyerindeki ilk kayda değer Amerikan yapımı film ise ‘Brokedown Palace‘ (1999) idi. Bu film mali açıdan fazla geridönüş yapmasa da Beckinsale’in yolunu açtı. 2001’de, yılın en dikkat çeken yapımlarından biri olan Pearl Harbor’da önemli bir rol üstlendi. sonra sırasıyla, eleştirmenlerden mükemmel notlar alamayan ‘Serendipity‘ (2001), ‘Underworld’ (2003) ve ‘Van Helsing‘ (2004) gibi Amerikan yapımlarında oynadı. Ayrıca bütün dünyada hayran eden ‘The Aviator‘(2004) filminde Ava Gardner rolündeydi, bu rol için yaklaşık 10 kilo aldı.

2005 ve 2006 yıllarında Beckinsale, FHM Dergisi‘nin ‘Dünyanın En Seksi 100 Kadını’ sıralamasında 78. ve 71. sıradaydı. Birçok dergide de İngiltere’nin en hoş kadını seçildi.

Ocak 2006’da, Underworld filminin devamı olan ‘Underworld: Evolution‘da da vampir rolünü üstlendi. Bu serinin iki filmi de Beckinsale’in eşi Len Wiseman kadar yönetildi. Film, ilk haftasında 26 milyon $’la gişede bir numara oldu.

Beckinsale’in rol aldığı en son film, Ekim ayında Türkiye’de de gösterime giren ‘Click‘ti. Bu filmde başrolleri Adam Sandler ile paylaştı. hemen çekim aşamasında olan filmi ise ‘Snow Angels‘. Hem 2007‘de vizyona girecek’Vacancy‘ adlı film için Sarah Jessica Parker‘ın yerine Beckinsale’e imza attırıldı. ‘April 23‘ filminin çekimlerine ise henüz başlanmadı.

Beckinsale, uzun bir zaman Underworld’de beraber oynadığı aktör Michael Sheen ile birlikteydi ve ikilinin 31 Ocak 1999 doğumlu Lily Mo Sheen adlı bir kızları bulunuyor. Sheen’den ayrıldıktan 3 ay daha sonra, Haziran 2003’te Underworld filminin yönetmeni Len Wiseman ile beraber olmaya başlayan Beckinsale, yönetmenle 9 Mayıs 2004’te Bel-Air, Kaliforniya‘da dünyaevine girdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kostas Karamanlis
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı