K

Kathryn Sackhoff

Kathryn Sackhoff Biyografisi

Ülkemizde de gösterilmekte olan Battlestar Galactica dizisinde canlandırdığı Captain Kara Starbuck karakteri ile üne kavuşmuş olan Satürn ödülü sahibi A.B.D.’li oyuncu. Cold Case, ER, Law & Order gibi ünlü dizilerde konuk oyuncu olarak rol almış olan Sackhoff, yedinci sezonu yayınlanmakta olan T.V. dizisi 24’de, Dana Walsh karakterini canlandırmaktadır.
Kathryn Ann Sackhoff, 8 Nisan 1980 tarihinde, Portland, Oregon, A.B.D.’de dünyaya geldi. Annesi ESL program kordinatörü olan ve babası arazi düzenleme üzerine çalışan Sackhoff, çocukluk ve gençlik yıllarını St. Helens, Oregon’da geçirdi.

1998 yılında, Sunset Lisesi’nden mezun olan Sackhoff, ufak yaşlardan itibaren yüzme ile uğraşıyordu ve lisede okuduğu yıllarda profesyonelliğe dürüst gitmekteydi. Fakat dizinden sakatlanması üzerine bu uğraşı yarıda bırakmak zorunda kaldı ve yoga ile oyunculuk alanlarına tartma vermeye başladı.

Lise yıllarında Oliver, Fiddler on the Roof ve Bye Bye Birdie gibi tiyatro klasiklerinin uyarlamalarında rol alarak oyunculuk kariyerine başlayan Sackhoff, birincil profesyonel sinema deneyimini 1998 yılında, çok genç yaşta anne olmuş bir kızı canlandırdığı Fifteen and Pregnant adlı filme gerçekleştirdi. Bu filmdeki başarılı performansı, genç oyuncuya Holywood’un kapılarını araladı ve Sackhoff, liseden mezun olmasının arkasından Holywood’a taşındı.

Undressed, The Education of Max Bickford, Halloween: Resurrection gibi yapımlarda rol aldıktan daha sonra, 2004 yılında, kendisini uluslararası üne kavuşturacak olan T.V. dizisi Battlestar Galactica’da rol aldı. İlk olarak 1978 yılında çekilen aynı adlı orjinal dizinin uyarlaması olarak 2003 yılında, toplam üç saatlik bir mini dizi olarak başlayan Battlestar Galactica, 2004 yılında orjinal serinin temellerine bağlı kalınarak yeni bir konseptle ekrana girdi. Sackhoff’un Captain Kara Starbuck karakterini canlandırdığı dizi, 20042008 yılları arasında dört sezon ve 75 bölüm olarak gösterildikten daha sonra yayınlama hayatına veda etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kavalalı Mehmed Ali Paşa

2007 yılında kısa ömürlü NBC dizisi Bionic Woman ve bundan bir yıl sonra The Last Sentinel adlı bilimkurgu / aksiyon filminde başrolde oynayan genç oyuncu, Cold Case, ER, Law & Order gibi meşhur .T.V. yapımlarında davetli oyuncu olarak yer aldı.

Battlestar Galactica’nın çekimlerinin sona ermesinin arkasından uzun süreli bir somut yorgunluk yaşamış Sackhoff, doktoru tarafından, tiroid kanseri teşhisiyle hastaneye yatırıldı. Tiroidinin başarılı bir cerrahi müdahale ile alınmasının peşinde sağlığına kavuşan başarılı oyuncu, kemoterapi tedavisi görmeye ihtiyaç duymadan bu hastalığı atlattı.

Katee Sackhoff, halen devam etmekte olan T.V. dizisi 24’ün yedinci sezonunundan itibaren, CTU bilgi analisti Dana Walsh rolünde hayranlarıyla buluşmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı