K

Katy Perry

Katy Perry Biyografisi

Sahne adı Katy Perry olan Katheryn Elizabeth Hudson, 25 Ekim 1984 yılında Santa Barbara, Kaliforniya’da doğmuştur. Katy Perry, gospel (kilisedeki törenler sırasında org veya piyano eşliğiyle yapılan müzik) müziğiyle fazla minik yaşlarda tanıştı. Babası rahip olan Katy, dini müzikler dinleyerek ve kilisede şarkı söyleyerek büyüdü. Lisedeki birincil beş yılında kariyerini Katy Hudson olarak sürdürdü ve müzik listelerinde herhangi bir başarı sağlayamayan dinsel müziklerden oluşan ilk albümünü, 2001 yılında “Katy Hudson” adıyla piyasaya sürdü. 2003 yılında” Dos Pueblos” Lisesi’nden mezun oldu. Ardından 2007 yılında soyadını, isminin Kate Hudson ile karıştırılmaması için sahne adını Katy Perry (Perry annesinin kızlık soyadıdır) olarak değiştirir. 18 yaşında Los Angeles’a taşınmıştır.
2004’te The Matrix isimli prodüksiyon takımına stüdyo vokalisti olarak katıldı. Katy’nin “Glendığı şarkılardan biri olan “Simple” 2005 yılında “The Sisterhood of theTravelling Pants” adlı filmin soundtrack çalışması olur.

Perry 2008 yılında piyasaya meydana çıkan ilk albümünde CathyDennis, GregWells, Dr. Luke, ButchWalker, DaveStewart, Ted Bruner, Max Martin gibi ünlülerle çalışır. Albümün adı One Of TheBoys olur ama GregWells ile çalışan Katy sonra albümün adını Ur SoGay olarak değiştirip bu şarkıya üstelik video çekmesi ve ardındaki Madonna’nın o sıralar dinlediği gözde şarkısı olarak Ur SoGay’i açıklamasından daha sonra şarkı popüler olur. Albümden ilk single I Kissed a Girl Billboard Hot 100’de bir numara olur.

Katy Perry 10 Mart 2008’te Wildfire adlı TV dizisinin bir bölümünde rol alır. 12 Haziran 2008’te TheYoungand the Restless’de ülkemizde gösterilen adı “Yalan Rüzgarı” olan dizide de kendisini oynar.

Katy Perry ikinci single Hot N Cold 9 Eylül 2008’te çıkarmasıyla şarkı Katy’nin A.B.D.’de ikinci top 5 hiti ve İngiltere’de de 7 numaraya ulaşan bir başarısı olUr SoGay ve ı Kissed a Girl bir takım eleştirmenler kadar homofobik ve erkek düşmanı olarak belirtilir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   I. Konstantin

Katy Perry, 23 Ekim 2010 tarihinde Hindistan’da İngiliz komedyen Russell Brand ile evlendi. 2011 Aralık ayında çift boşanma kararı aldı ve 2012’nin birincil aylarında boşandılar.

Katy Perry, İngiltere’deki The X Factor UK’in yedinci sezonu ile American İdol’ın dokuzuncu sezonunda konuk jüri oldu. “Purr” ile “Meow” adında kokular piyasaya sürdü.

Susam Sokağı ve Simpsons’a misafir olarak ekrana alışan Katy Perry, How I Met YourMother’ın bir bölümünde de konuk oyuncu olarak yer aldı ve son olarak 2012’de gösterime giren Şirinler’de Şirine’yi seslendirdi.

Albümleri:
2001: Katy Hudson
2008: One of theBoys
2010: TeenageDream
2012: Part of Me

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı