K

Kazım Arslan

Kazım Arslan Biyografisi

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi Denizli Milletvekili idi.

Kazım Arslan, 17 Mart 1954 tarihinde Denizli‘nin Tavas ilçesinin Solmaz Köyü’nde doğmuştur. 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1979-1999 yılları arasında Denizli‘de özgürlük avukatlık yaptı, 4 sene Denizli Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2 yıl Disiplin Kurulu Üyeliği’nde bulundu.

Kazım Arslan, 1984-1989 yılları aralarında Denizli’de SODEP İl Idare Heyeti Üyeliği’ne, 1989 yılında Denizli’de SHP İl Sekreterliğine, 1991 yılında Denizli’de SHP İl Başkanlığı’na seçildi. 1992-1995 yılları arası Denizli’de CHP İl Başkanlığı yaptı.

Kazım Arslan, Atatürkçü Hafıza Derneği Genel Merkez Idare Heyeti Üyeliği’ni 6 yıl, Genel Sekreter Yardımcılığını 4 yıl, Genel Başkan Yardımcılığı görevini 1 sene yürüttü. Hür avukatlığı 1999 yılında bıraktı, Arslan dokuma sanayiciliği yapmaktaydı.

Denizli Kültür ve Eğitim Vakfı’nı, Atatürkçü ve Cumhuriyetçi arkadaşlarıyla birlikte 1992 yılında kurdu, fakir öğrencilerin barınması ve eğitimi için yurt yaptırmışlar ve burs vermektedirler. Denizli Dokuma ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı’nı ve Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği-Denizli Şube Başkanlığı görevini 6’şar yıl yürüttü.

Denizli Yüksek Öğretim Vakfı Idare Heyeti Üyeliği’ni sürdürmekteydi. Denizli’deki 10 sivil toplum örgütünün üyesiydi, Siyasete Adanan Yaşam adında kitabı vardır.

2014 yerel seçimlerinde CHP Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu, 25. ve 26. Dönem’de Denizli Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Veri ve Teknoloji Komisyonu Üyeliği yaptı.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılam 27. Dönem TBMM milletvekili seçimlerinde yeniden Denizli Milletvekili seçildi. Arslan, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi Denizli Milletvekili Kazım Arslan 7 Haziran 2019 günü bayram tatili için ailesiyle bulunduğu Antalya‘nın Aksu ilçesindeki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu 65 yaşında hayatını kaybetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kemal Gülen
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı