K

Kazım Karabekir

Kazım Karabekir Biyografisi

Asker, Milli Uğraş kahramanlarından ve siyaset adamı.
Kazım Karabekir, 23 Temmuz 1882 tarihinde istanbul’da doğdu. İlköğrenimini değişik yerlerde tamamladı. Ortaokul ve liseyi Fatih Askeri Rüştiyesi’nde ve Kuleli Askeri Lisesi‘nde okudu. Kazım Karabekir, Harp Okulu’nda Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanıştı. 1902’de Harp Okulu’nu, 1905’te Harp Akademisi’ni bitirdi. 1909‘da istanbul’da patlak veren 31 Mart vakası‘nı bastırmak üzere buraya gönderilen Hareket Ordusu’nda Mustafa Kemal ile birlikte Kazım Karabekir’de vardı.

Birinci Dünya Savaşı başlarında yarbaylığa yükselen Karabekir, savaş yılları her tarafında İran sınırında, Halep‘te, Doğu Cephesi’nde, Çanakkale‘de bulundu. 1917‘de atandığı Diyarbakır‘daki 2. Kolordu komutanlığından sonra, Erzincan yakınındaki Kafkas Kolordusu’nun başına getirildi ve bu görevi sırasında Ermenileri püskürterek Erzincan ve Erzurum‘u geri aldı. Sarıkamış’taki kolordu ile işbirliği yaparak Kars ve Gümrü kalelerinin alınmasında üstün galibiyet gösterdi. Bunun sonucu olarak da generalliğe yükseltildi.

Kazım Karabekir’in hayatındaki manâlı dönüm noktalarından biri Doğu’daki görevine gidişiyle başlar. Belli Başlı başlangıç tarihiyse Mustafa Kemal’in Samsun‘a çıktıktan sonra, kendisiyle temasa geçmesidir. O günden başlayarak Kazım Karabekir’in derslik arkadaşı Mustafa Kemal ile bütün bir işbirliği yapacak ve bu birliktelik Kurtuluş Savaşı‘nın sonuna kadar sürecektir.

Kazım Karabekir Doğu’da Milli Çaba’yi sürdürürken Edirne milletvekili olarak birinci Büyük Millet Meclisi üyeleri arasına girdi ve böylelikle siyasi hayata atıldı. 1923 seçimlerinde de istanbul’dan milletvekili seçildi. bununla birlikte merkezi Ankara‘da olan 1. Ordu’nun komutanlığı görevini aldı. 1.dönem milletvekilliği esnasında öyle faal olamayan Karabekir, 1923‘ten daha sonra Parlamento’da sayıları oldukça eksilen Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün muhalifleri aralarında yer aldı. Çok geçmeden de Hüseyin Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, İbrahim Refet Bele, Cafer Tayyar Eğilmez Paşalarla birleşerek Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası‘nı kurdu (1924) ve bu partinin genel başkanlığını üstüne aldı. Partinin ömrü uzun olmadı ve 1926‘da Mustafa Kemal ATATÜRK‘e karşı yapılan suikast girişiminden sonradan kapatıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kareena Kapoor

Haziran 1926 tarihinde Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ATATÜRK‘e düzenlenen İzmir Suikastı girişimi ile ilgili olarak tutuklandı ve İstiklal Mahkemesi’nde idam ile yargılandıysa da temize çıkma etti.

Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün vefatının gerisinde 26 Ocak 1939 tarihinde istanbul Milletvekili seçildi. 1943 yılında tekrar milletvekili seçildi ve 5 Ağustos 1946 tarihinde yapılan TBMM başkanlık seçimlerinde Meclis Başkanı seçildi.

Kazım Karabekir, 1924 yılında 42 yaşındayken Aydınlı Cemal Bey’in kızı İclal Hatun (1900-1954) ile evlendi. Bu evlilikten 1927 yılında Yaşam (1927-?) ve Emel (1927-1984) adında ikiz ve Timsal (26 Ocak 1941-?) adlarında üç kız çocuk sahibi oldu.

Kazım Karabekir 26 Ocak 1948 tarihinde Ankara‘da 66 yaşında yürek krizinden öldü. Törenle Cebeci Askeri Şehitliği’ne defnedilen cenazesi sonraki yıllarda Devlet Mezarlığı’na nakledildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı